Mario Vargas Llosa – Literacka Nagroda Nobla 2010

Mario Vargas Llosa to znakomity pisarz, który znany jest doskonale każdemu ambitnemu miłośnikowi literatury. Przyznanie mu w 2010 roku Literackiej Nagrody Nobla zachwyciło wielu czytelników, gdyż jego książki są wydawane w naszym kraju, znane i cieszące się wielką popularnością od lat. Llosa od dawna był typowany na zwycięzcę, dlatego nikogo zbytnio nie zaskoczyło przyznanie mu jest prestiżowej nagrody. Pisarz ma w swoim dorobku wiele powieści, zbiorów opowiadań, literatury faktu i sztuk teatralnych. Wśród jego najwybitniejszych powieści znajdują się między innymi: „Rozmowa w katedrze”, „Ciotka Julia i Skryba” czy „Zielony dom”. Jest również dziennikarzem, myślicielem i politykiem (w 1990 roku kandydował w wyborach na prezydenta Peru, przegrał niestety w drugiej turze).
Swoją przygodę z Mario Vargasem Llosą rozpoczęłam w 2007 roku, kiedy ukazało się w naszym kraju pierwsze polskie wydanie powieści „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Do dzisiaj uważam, że jest to książka Llosy, która zachwyciła mnie najbardziej. To historia niebezpiecznej miłości mężczyzny do nieodpowiedniej i nieobliczalnej dziewczyny, która poszukując swojego miejsca na ziemi i odpowiedzi na wiele pytań, jest zdolna do wszystkiego. To niezwykła opowieść o Ricardo, którego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby w młodości nie poznał tej nieopanowanej kobiety, której podstępność doprowadza go do obłędu. Sam Llosa mówi o swej książce, że „to studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej (…) Mieści się w niej wiele, wszystko, co jest związane z naturą człowieka: instynkt, seks, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi ludźmi” i sama przyznaję, że wszystko to można znaleźć w tej niepowtarzalnej powieści. To opowieść, która wciągnęła mnie już od samego początku i na długo pozostała w mojej pamięci. Nie ma w niej praktycznie żadnych słabszych momentów.


Pod koniec 2010 roku ukazała się w Polsce powieść autobiograficzna Vargasa Llosy pt. „Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”, gdzie Noblista bez jakiejkolwiek cenzury opisał swoją młodość, wszelkie wybryki tamtych lat, swoje szalone i porywcze związki (szczególnie szokujący ślub najpierw z własną ciotką, a potem z kuzynką). Pisarz znany jest z tego, że wplata w swe powieści wiele wątków autobiograficznych, dlatego czytając jego wspomnienia można odnaleźć wielu bohaterów jego książek. A jeśli zaczniecie swoją przygodę z Llosą od tej autobiografii, to będzie ona znakomitym wstępem do jego kolejnych powieści i zapewniam, że naprawdę warto lepiej poznać jego świat i bohaterów, którzy żyją w skomplikowanych relacjach i zawiłych sytuacjach.


Autor rzuca wyzwanie czytelnikowi. Często również go prowokuje i zmusza do myślenia i samodzielnego wyciągania wniosków. Możemy się o tym po raz kolejny przekonać z wydanych właśnie w Polsce opowiadań: „Wyzwanie / Szczeniaki” („Wyzwanie” to debiut pisarski Llosy). Motywem przewodnim opowiadań jest przemoc, siła i kult macho. Gdy naruszony zostanie honor i godność mężczyzny (prawdziwego Pajarraco: „szmatławego, zapchlonego, z najprawdziwszego haj lajfu”) musi on podjąć walkę w imię zasad i moralności. Niezwykła uczta literacka zarówno dla mężczyzn i kobiet. Polecam!


Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”
Wydawnictwo: Znak, wrzesień 2007

Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”
Wydawnictwo: Znak, listopad 2010

Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Wyzwanie / Szczeniaki”
Wydawnictwo: Znak, luty 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dorosłych, literacka nagroda nobla, mario vargas llosa, nagrody literackie, wydawnictwo znak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.