Mario Vargas Llosa – Literacka Nagroda Nobla 2010

Mario Vargas Llosa to znakomity pisarz, który znany jest doskonale każdemu ambitnemu miłośnikowi literatury. Przyznanie mu w 2010 roku Literackiej Nagrody Nobla zachwyciło wielu czytelników, gdyż jego książki są wydawane w naszym kraju, znane i cieszące się wielką popularnością od lat. Llosa od dawna był typowany na zwycięzcę, dlatego nikogo zbytnio nie zaskoczyło przyznanie mu jest prestiżowej nagrody. Pisarz ma w swoim dorobku wiele powieści, zbiorów opowiadań, literatury faktu i sztuk teatralnych. Wśród jego najwybitniejszych powieści znajdują się między innymi: „Rozmowa w katedrze”, „Ciotka Julia i Skryba” czy „Zielony dom”. Jest również dziennikarzem, myślicielem i politykiem (w 1990 roku kandydował w wyborach na prezydenta Peru, przegrał niestety w drugiej turze).
Swoją przygodę z Mario Vargasem Llosą rozpoczęłam w 2007 roku, kiedy ukazało się w naszym kraju pierwsze polskie wydanie powieści „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Do dzisiaj uważam, że jest to książka Llosy, która zachwyciła mnie najbardziej. To historia niebezpiecznej miłości mężczyzny do nieodpowiedniej i nieobliczalnej dziewczyny, która poszukując swojego miejsca na ziemi i odpowiedzi na wiele pytań, jest zdolna do wszystkiego. To niezwykła opowieść o Ricardo, którego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby w młodości nie poznał tej nieopanowanej kobiety, której podstępność doprowadza go do obłędu. Sam Llosa mówi o swej książce, że „to studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej (…) Mieści się w niej wiele, wszystko, co jest związane z naturą człowieka: instynkt, seks, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi ludźmi” i sama przyznaję, że wszystko to można znaleźć w tej niepowtarzalnej powieści. To opowieść, która wciągnęła mnie już od samego początku i na długo pozostała w mojej pamięci. Nie ma w niej praktycznie żadnych słabszych momentów.


Pod koniec 2010 roku ukazała się w Polsce powieść autobiograficzna Vargasa Llosy pt. „Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”, gdzie Noblista bez jakiejkolwiek cenzury opisał swoją młodość, wszelkie wybryki tamtych lat, swoje szalone i porywcze związki (szczególnie szokujący ślub najpierw z własną ciotką, a potem z kuzynką). Pisarz znany jest z tego, że wplata w swe powieści wiele wątków autobiograficznych, dlatego czytając jego wspomnienia można odnaleźć wielu bohaterów jego książek. A jeśli zaczniecie swoją przygodę z Llosą od tej autobiografii, to będzie ona znakomitym wstępem do jego kolejnych powieści i zapewniam, że naprawdę warto lepiej poznać jego świat i bohaterów, którzy żyją w skomplikowanych relacjach i zawiłych sytuacjach.


Autor rzuca wyzwanie czytelnikowi. Często również go prowokuje i zmusza do myślenia i samodzielnego wyciągania wniosków. Możemy się o tym po raz kolejny przekonać z wydanych właśnie w Polsce opowiadań: „Wyzwanie / Szczeniaki” („Wyzwanie” to debiut pisarski Llosy). Motywem przewodnim opowiadań jest przemoc, siła i kult macho. Gdy naruszony zostanie honor i godność mężczyzny (prawdziwego Pajarraco: „szmatławego, zapchlonego, z najprawdziwszego haj lajfu”) musi on podjąć walkę w imię zasad i moralności. Niezwykła uczta literacka zarówno dla mężczyzn i kobiet. Polecam!


Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”
Wydawnictwo: Znak, wrzesień 2007

Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Jak ryba w wodzie. Wspomnienia”
Wydawnictwo: Znak, listopad 2010

Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: „Wyzwanie / Szczeniaki”
Wydawnictwo: Znak, luty 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dorosłych, literacka nagroda nobla, mario vargas llosa, nagrody literackie, wydawnictwo znak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*