Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży – MTP 4-6 marca 2011 roku, zdjęcia

W dniach 4-6 marca 2011 roku odbyła się w Poznaniu X edycja Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży. Ta jedyna w Polsce impreza w pełni poświęcona książce dla młodych czytelników odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i wraz z towarzyszącymi jej Targami Edukacyjnymi zgromadziła w tym roku rekordową liczbę 45 tys. gości. Głównym celem Targów, jak co roku było promowanie literatury i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz całej rodziny. Podkreślić jednak należy, że promocja ta dotyczyła nie tylko samej czynności czytania, ale skupiła się na propagowaniu literatury najlepszej, bowiem ogromnie ważne jest to, co i w jaki sposób czytamy naszym dzieciom. A jak powszechnie wiadomo czytanie dobrej literatury najmłodszym ma same zalety.

W tym roku na Targach Książki swoje stoiska miało 60 wystawców, w tym ponad 30 wydawnictw, księgarnie, muzea oraz fundacje. Odbyło się kilkadziesiąt spotkań z autorami oraz ilustratorami książek. Autograf na swoim egzemplarzu można było zdobyć między innymi od Joanny Papuzińskiej, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Andrzeja Maleszki, Marcina Szczygielskiego, Wojciecha Widłaka czy tegorocznego jubilata Bohdana Butenki. Dzieci, ale zapewne również i ich rodzice, miały możliwość nie tylko porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami, ale również mogły wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach plastycznych oraz matematycznych, zwiedzić zabytkowy tramwaj, zobaczyć multimedialne pokazy prac ilustratorów (największym zainteresowaniem cieszyły się prace Bohdana Butenki), brać udział w konkursach literackich oraz czytać na głos ulubione książki. Odbyło się również kilka premier książkowych oraz wykład dla bibliotekarzy o problemach społecznych i moralnych współczesnej młodzieży oraz dyskusja panelowa z udziałem bibliotekarzy z miast partnerskich Poznania na temat: „Moja biblioteka – Biblioteka XXI wieku i młody czytelnik”.

Podczas Targów odbyła się również prezentacja książek nagrodzonych w konkursie Fundacji ABCXXI wieku – Cała Polska Czyta Dzieciom. Ostatniego dnia miał właśnie miejsce finał II edycji Konkursu im. Astrid Lindgren. Odbyły się premiery nagrodzonych książek, wywiady z Laureatami oraz rozstrzygnięto konkurs rodzinny z wiedzy o książkach. W czerwcu 2010 roku Jury wybrało laureatów i Grand Prix Konkursu otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Czarny Młyn”, horror dla młodzieży. Wszystkie nagrodzone książki zostały wydane na początku 2011 roku przez trzy wydawnictwa: Stentor, Publicat i Literaturę. Każdy nagrodzony pisarz uczestniczył w Targach, więc można było nie tylko kupić świeżo wydane egzemplarze wyróżnionych książek, ale również od razu dostać dedykację, autograf od autora. Prawdziwy rarytas dla wszystkich małych i dużych wielbicieli dobrej literatury.

Atmosfera Targów, jak co roku była serdeczna, magiczna i towarzyska. Krótko mówiąc, było bajecznie! J

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii abc xxi, bohdan butenko, cała polska czyta dzieciom, czarny młyn, konkurs astrid lindgren, międzynarodowe targi poznańskie, spotkanie autorskie, targi edukacyjne, targi książki dla dzieci i młodzieży. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*