„Pewna forma życia” Amelie Nothomb

W ostatnich dniach na rynku pojawiła się nowa książka Amelie Nothomb, “Pewna forma życia”, która po raz kolejny dowiodła, że Amelie jest świetną pisarką i wciąż nie brak jej pomysłów na szczere, wciągające i zaskakujące historie. Najnowszy utwór dowiódł, że autorka jest w świetnej formie i po raz kolejny zachwyciła swoimi trafnymi wnioskami oraz genialną analizą ludzkiej psychiki, destrukcyjności, pewnych postaw w różnych, niezwykle skomplikowanych sytuacjach.
Amelie Nothomb słynie z zamiłowania do korespondencji z czytelnikami. Co dzień otrzymuje wiele listów od ludzi z całego świata. Pewnego dnia dostaje list, który wyraźnie różni się od tych, które przysłano jej do tej pory. Nadawcą jest nijaki Melvin Mapple, amerykański żołnierz, który od sześciu lat stacjonuje w Iraku. Uważa Nothomb za najważniejszą, ulubioną pisarkę i jedyną osobę, do której może się zwrócić i prosić o radę. A problem ma dość niespotykany. Do wojska poszedł tylko i wyłącznie dlatego, że nie udało mu się nic osiągnąć w życiu, upadł na kompletne dno i cierpiał potworny głód. I tak, ze skrajności w skrajność, podczas kilkuletniego pobytu w wojsku potwornie utył. Nienawidzi armii, wojny, na którą wyruszył i swoje 200 kilogramów żywej wagi traktuje, jako protest. Nie zamierza się odchudzać, co dzień pochłania ogromną ilość niezdrowego jedzenia i nie zwraca uwagi na obelgi i złośliwe uwagi kolegów z wojska.  Nie jest to jedyny problem Melvina. Oprócz potwornej otyłości zdaje się cierpieć na schizofrenię, gdyż swoją nadwagę traktuje, jako piękną kobietę, Szeherezadę, która leży na jego piersi i opowiada mu do snu piękne opowieści…
To wystarczy, by Amelie Nothomb z niedowierzania przetarła oczy, mimo wszystko postanawia odpisać Melvinowi i mu jakoś pomóc w tym odosobnionym cierpieniu. Jest to niecodzienna sytuacja i unikalna korespondencja. Jednak szczegółów i rozwoju wydarzeń nie będę zdradzać, gdyż to właśnie najlepsza część książki „Pewna forma życia”. Tradycyjnie otrzymujemy niezwykle zaskakujące zakończenie i masę ciekawych, rzetelnych i powalających wniosków. Amelie nie ‘patyczkuje się’ w swoich opiniach i jest szczera do bólu. Otwarcie pisze o swojej niechęci do osób, które piszą do niej interesownie. Poznajemy również jej zdanie na temat własnych czytelników. „Pewna forma życia” jest jedną z najlepszych książek pisarki. Polecam.


Autor: Amelie Nothomb
Tytuł: „Pewna forma życia”
Wydawnictwo: MUZA SA, sierpień 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii amelie nothomb, książki dla dorosłych, pewna forma życia, wydawnictwo muza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.