„Blondynka, jaguar i tajemnica Majów” Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska to kobieta o wielu interesujących obliczach: pisarka, podróżniczka, dziennikarka, fotograf, tłumaczka czy ilustratorka. Liczne wyprawy są dla niej źródłem niesamowitej energii. Podczas podróży zrozumiała to wszystko, co stało się dla niej w życiu najważniejsze. Między innymi to, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za samego siebie i nie ma sensu nikogo zmieniać na siłę. Podróże w najdalsze zakątki świata nauczyły ją samodzielności (co zresztą było nieuniknione, gdyż Pawlikowska najczęściej podróżuje sama) oraz pozytywnego nastawienia do siebie, innych ludzi i świata. Na swojej drodze spotykała nie tylko dzikie zwierzęta, ale również ludzi z tak różnych plemion, których zapewne w naszej części świata sami uważalibyśmy za dzikich. Podróżniczka nigdy nie czuła jednak z ich strony zagrożenia ani niepokoju. Pytana o receptę na szczęście, odpowiada: podążanie za swoim wewnętrznym głosem, pozbycie się lęku, odrzucenie ograniczeń oraz uczciwość w stosunku do samego siebie. 
Tym razem przenosimy się razem z Beatą do Gwatemali. To właśnie tam dziennikarka udała się na samotną wyprawę i spędziła miesiąc w podróży odkrywając najdalsze i tajemnicze zakątki Imperium Majów. Była to niezwykle odważna decyzja, gdyż Gwatemala uważana jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów świata, którego stolica jest głównym miejscem spotkań mafii i przestępców. Mimo to, niezrażona autorka pewnie podąża tropem tajemnicy Majów. Ze szczegółami opisuje, jak przebiegała ceremonia na wierzchołku Piramidy Słońca, która jest drugą co do wielkości piramidą w Ameryce Łacińskiej. Pawlikowska opisuje również codzienność, przeciętny dzień mieszkańców Gwatemali, ich kulturę i obyczaje. Udziela czytelnikom wielu porad, które zapewne okażą się pomocne dla tych, którzy planują wybrać się w te rejony. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak zachowywać się w pewnych miejscach, co koniecznie należy zakupić podczas pobytu w Gwatemali oraz jakich odpowiedzi udzielać tubylcom. Na przykład nigdy nie należy się przyznawać, że się samemu podróżuje, szczególnie gdy jest się kobietą.
Książki Beaty Pawlikowskiej to ciekawa podróż po dalekich zakątkach. Wersje albumowe zawierają mnóstwo pieknych zdjęć i ilustracji, które są również jej autorstwa. Świetnie oddają klimat i magię miejsc i ludzi. „Blondynka, jaguar i tajemnica Majów” to nie tylko relacja z podróży, ale również świetny przewodnik i opowieść przygodowa. 
Autor: Beata Pawlikowska
Tytuł: „Blondynka, jaguar i tajemnica Majów”
Wydawnictwo: G+J RBA, National Geographic, maj 2010

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii beata pawlikowska, blondynka jaguar i tajemnica majów, gwatemala, imperium majów, książki dla dorosłych, national geographic, podróże. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*