Tomas Gösta Tranströmer – Literacka Nagroda Nobla 2011

Tomas Tranströmer (ur. 1931 w Sztokholmie) to poeta i pisarz, który już od wielu lat był wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego teksty są tłumaczone i wydawane w ponad 60 językach. Noblista studiował historię literatury i religii oraz psychologię w Sztokholmie. W 1990 roku autor przeszedł wylew, lecz mimo ciężkiej choroby tworzy do dnia dzisiejszego, opierając się na zachowanych z przeszłości notatek, tekstów i szkiców. Mówi się o nim, że jest „z wykształcenia psychologiem, z zamiłowania pianistą, z powołania poetą”. 
Tomas Tranströmer zadebiutował w wieku 22 lat wydanym w 1954 roku tomikiem „17 wierszy”, który zdobył wiele przychylnych recenzji. Jest zdobywcą wielu nagród, w tym jako pierwszy poeta został w 1996 roku laureatem prestiżowej szwedzkiej nagrody wydawców Augustpriset za „Gondolę żałobną” i ponownie dostał nominację do tej nagrody w 2005 roku za zbiór poetycki „Wielka zagadka”, wydanym w 2004 roku.
Tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla, Tomas Gösta Tranströmer otrzymał za: „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”. 
Na polskim rynku wydawniczym dostępny jest obecnie zbiór tekstów „Podsłuchany horyzont”, który został wydany przez oficynę Gaudium w 2005 roku. Wiersze i teksty pochodzą z tomów: „17 wierszy” (1954), „Tajemnice w drodze” (1958), „Półgotowe niebo” (1962), „Dźwięki i ślady” (1966), „Widzieć w ciemności” (1970), „Ścieżki” (1973), „Bariera prawdy” (1978), „Dziki rynek” (1983), „Żywym i umarłym” (1989), „Gondola żałobna” (1996), „Wielka zagadka” (2004). W książce znalazło się również posłowie „Klarowna ciemność”. 
Tomas Gösta Tranströmer – „Czarne widokówki” 
” I
Kalendarz zapisany, przyszłość nieznana
Kabel nuci pieśń ludową bez ojczyzny
Śnieżyce w ołowianym morzu
Zmagania cieni w przystani
II
Pośrodku życia bywa że śmierć przychodzi
Bierze miarę z człowieka. O tej wizycie
Zapomina się, życie trwa. Lecz garnitur
szyje się cichcem” 
(tłum. Leonard Neuger)
Autor: Tomas Gösta Tranströmer 
Tytuł: „Podsłuchany horyzont”
Wydawnictwo: Gaudium, 2005

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gaudium, książki dla dorosłych, literacka nagroda nobla, nagrody literackie, Podsłuchany horyzont, poeta, poezja, Tomas Tranströmer. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*