Tomas Gösta Tranströmer – Literacka Nagroda Nobla 2011

Tomas Tranströmer (ur. 1931 w Sztokholmie) to poeta i pisarz, który już od wielu lat był wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego teksty są tłumaczone i wydawane w ponad 60 językach. Noblista studiował historię literatury i religii oraz psychologię w Sztokholmie. W 1990 roku autor przeszedł wylew, lecz mimo ciężkiej choroby tworzy do dnia dzisiejszego, opierając się na zachowanych z przeszłości notatek, tekstów i szkiców. Mówi się o nim, że jest „z wykształcenia psychologiem, z zamiłowania pianistą, z powołania poetą”. 
Tomas Tranströmer zadebiutował w wieku 22 lat wydanym w 1954 roku tomikiem „17 wierszy”, który zdobył wiele przychylnych recenzji. Jest zdobywcą wielu nagród, w tym jako pierwszy poeta został w 1996 roku laureatem prestiżowej szwedzkiej nagrody wydawców Augustpriset za „Gondolę żałobną” i ponownie dostał nominację do tej nagrody w 2005 roku za zbiór poetycki „Wielka zagadka”, wydanym w 2004 roku.
Tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla, Tomas Gösta Tranströmer otrzymał za: „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”. 
Na polskim rynku wydawniczym dostępny jest obecnie zbiór tekstów „Podsłuchany horyzont”, który został wydany przez oficynę Gaudium w 2005 roku. Wiersze i teksty pochodzą z tomów: „17 wierszy” (1954), „Tajemnice w drodze” (1958), „Półgotowe niebo” (1962), „Dźwięki i ślady” (1966), „Widzieć w ciemności” (1970), „Ścieżki” (1973), „Bariera prawdy” (1978), „Dziki rynek” (1983), „Żywym i umarłym” (1989), „Gondola żałobna” (1996), „Wielka zagadka” (2004). W książce znalazło się również posłowie „Klarowna ciemność”. 
Tomas Gösta Tranströmer – „Czarne widokówki” 
” I
Kalendarz zapisany, przyszłość nieznana
Kabel nuci pieśń ludową bez ojczyzny
Śnieżyce w ołowianym morzu
Zmagania cieni w przystani
II
Pośrodku życia bywa że śmierć przychodzi
Bierze miarę z człowieka. O tej wizycie
Zapomina się, życie trwa. Lecz garnitur
szyje się cichcem” 
(tłum. Leonard Neuger)
Autor: Tomas Gösta Tranströmer 
Tytuł: „Podsłuchany horyzont”
Wydawnictwo: Gaudium, 2005

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gaudium, książki dla dorosłych, literacka nagroda nobla, nagrody literackie, Podsłuchany horyzont, poeta, poezja, Tomas Tranströmer. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.