Co nowego w książkach na początku 2013 roku

* fot. wyd. Literackie
Tylko dziś do godziny 23.59 macie ostatnią szansę na wybranie swoich faworytów, laureatów Paszportów Polityki 2012. Nie podoba mi się taka średnio uczciwa forma rozstrzygania w tego typu sprawach, gdzie liczba znajomych i znajomych znajomych, odpowiednia reklama, wielkość wydawnictwa i dobra promocja przesądzi o wygranej. Organizatorzy tej “bitwy na głosy” kuszą nagrodami i za chwilę ważniejsze będzie ogłoszenie zwycięzców tabletów i czytników, niż samych laureatów Paszportów! Wziąć udział w głosowaniu źle, bojkotować je jeszcze gorzej. Ja postanowiłam jednak zagłosować. Laureatów poznamy w połowie stycznia (w końcu potrzeba trochę czasu na policzenie głosów).

* fot. Paszporty Polityki
Wydawnictwa pełną parą szykują właśnie plan wydawniczy na rok 2013. Znalazłam już sporo ciekawych zapowiedzi na najbliższe cztery miesiące. Wydawnictwo Literackie planuje wydać w styczniu pierwszy zbiór opowiadań Alice Munro “Taniec szczęśliwych cieni”. W.A.B. też się nie obija. O pisarzu, którego książki można kupić tylko w Empikach (oj nieładnie, nieładnie) nie będę tu “głośno” wspominać, ale za to nie mogę się już doczekać pozycji: “Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy” Wolf Kilich (styczeń), “Młodszy księgowy. Felietony o książkach, czytaniu i pisaniu” Jacka Dehnela (luty) i “Dialogi zwierząt” Colette (marzec). 

* fot. wyd. W.A.B.
Chętnie sięgnę po “Dziennik Mistrza i Małgorzaty” oraz “Rozmowy telefoniczne. Opowiadania” Roberto Bolano, które niebawem wyda MUZA. Wydawnictwo Znak planuje na styczeń wznowienie “Ulissesa” Joyce’a w pięknie wydawanej serii “50/50” oraz “Pięcioro dzieci i coś” Edith Nesbit. Wymienione przeze mnie zapowiedzi, to tylko kropla w książkowym oceanie. Trzeba będzie jeszcze znaleźć czas na nowe książki dla dzieci i młodzieży. Liczę, że będzie równie obficie!
* fot. wyd. Znak
cdn

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii ciekawostki, książki dla dorosłych, Paszporty Polityki, wydawnictwo literackie, wydawnictwo muza, wydawnictwo w.a.b., wydawnictwo znak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Co nowego w książkach na początku 2013 roku

  1. Do listy tegorocznych wznowień dodam jeszcze książkę Susanny Clarke „Jonathan Strange i Pan Norrell”, którą w lutym wyda MAG. Poza tym w planach jest nakręcenie mini serialu na jej podstawie… Zapowiada się ciekawie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*