Księgarnie na świecie – Czechy, Jesenik Radek Adamec – Milan Zimmermann / ilustracje Josef Pospichal – Bubakov a Strasakov

knihacover1

Rozbójnicy i czarownice upodobali sobie czeskie lasy i miasteczka na północy kraju. Dwa lata temu pisałam o Jiczynie – “mieście bajek” i siedzibie rozbójnika Rumcajsa. W tym roku postanowiłam wyruszyć bardziej na północny wschód Czech do miasteczka z dość mroczną historią… Mowa o Jeseniku, nazywanym „miastem czarownic”. To tu ponoć w XVII wieku palono tak wiele śląskich czarownic, że tradycyjne stosy nie wystarczały i zbudowano w tym celu specjalne piece… To wielkie szaleństwo jest już na szczęście przeszłością, a mroczny wycinek historii stał się dla Czechów pretekstem do dobrej zabawy. Noc z 30 kwietnia na 1 maja jest nazywana w Czechach “nocą czarownic”, odbywa się wtedy również okolicznościowa impreza “Palenie czarownic”, podczas której mają miejsce między innymi: przedstawienia dla dzieci i dorosłych, zabawy i oczywiście wybór najpiękniejszej i najbrzydszej czarownicy.

jesenik

Na rynku w Jeseniku znalazłam dwie księgarnie: zatłoczoną mimo wczesnej godziny (11:00) księgarnię Knihy Kanzelsberger oraz małą, uroczą Knihkupectví Domeček z dużym wyborem książek dla dzieci, głównie czeskich pisarzy. Na półkach jest też oczywiście światowa klasyka, bardzo popularna również w Polsce seria “Na ulicy Czereśniowej”, ilustrowany “Harry Potter i kamień filozoficzny”, “Moja mama gorylica”, książki o Gruffalo czy „Dzienniki Cwaniaczka”, ale nie wypatrzyłam niestety żadnych polskich tytułów.

domecek knihy

czeresniowa harry

Tym razem nie dałam się porwać książkowemu szaleństwu (język czeski trochę znam i rozumiem, ale uwagę skupiłam głównie na ilustracjach do książek i zbyt wiele mnie jakoś specjalnie nie zachwyciło) i do domu wróciłam tylko z jedną pozycją: “Bubakov a Strasakov” duetu Radek Adamec – Milan Zimmermann z zabawnymi ilustracjami Josefa Pospichala. To dwustronna książka dla dzieci “o bubacich a strasacich kolem nas”, czyli baśnie o strachach i straszydłach, opartych na klasycznych czeskich bajkach, gdzie obok historii i wyobraźni niezmiernie ważna jest sprawiedliwość i walka dobra ze złem. Dzięki książce można dowiedzieć się kim były i jak żyły tytułowe postacie: Bubakov i Strasakov. Jest w niej również wiele przerażających opowieści o duchach, straszydłach, czarownicach i innych istotach nadprzyrodzonych. Po prostu idealna pamiątka z miasta zamieszkiwanego w przeszłości (?) przez czarownice.

knihacover1 knihacover2

kniha3 kniha4

Historie historiami, ale w tamtejszych lasach naprawdę można spotkać prawdziwych rozbójników…

pozor

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Josef Pospichal, książki dla dzieci, Księgarnie na świecie, Milan Zimmermann, Radek Adamec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.