Księgarnie na świecie – Czechy, Jesenik Radek Adamec – Milan Zimmermann / ilustracje Josef Pospichal – Bubakov a Strasakov

knihacover1

Rozbójnicy i czarownice upodobali sobie czeskie lasy i miasteczka na północy kraju. Dwa lata temu pisałam o Jiczynie – “mieście bajek” i siedzibie rozbójnika Rumcajsa. W tym roku postanowiłam wyruszyć bardziej na północny wschód Czech do miasteczka z dość mroczną historią… Mowa o Jeseniku, nazywanym „miastem czarownic”. To tu ponoć w XVII wieku palono tak wiele śląskich czarownic, że tradycyjne stosy nie wystarczały i zbudowano w tym celu specjalne piece… To wielkie szaleństwo jest już na szczęście przeszłością, a mroczny wycinek historii stał się dla Czechów pretekstem do dobrej zabawy. Noc z 30 kwietnia na 1 maja jest nazywana w Czechach “nocą czarownic”, odbywa się wtedy również okolicznościowa impreza “Palenie czarownic”, podczas której mają miejsce między innymi: przedstawienia dla dzieci i dorosłych, zabawy i oczywiście wybór najpiękniejszej i najbrzydszej czarownicy.

jesenik

Na rynku w Jeseniku znalazłam dwie księgarnie: zatłoczoną mimo wczesnej godziny (11:00) księgarnię Knihy Kanzelsberger oraz małą, uroczą Knihkupectví Domeček z dużym wyborem książek dla dzieci, głównie czeskich pisarzy. Na półkach jest też oczywiście światowa klasyka, bardzo popularna również w Polsce seria “Na ulicy Czereśniowej”, ilustrowany “Harry Potter i kamień filozoficzny”, “Moja mama gorylica”, książki o Gruffalo czy „Dzienniki Cwaniaczka”, ale nie wypatrzyłam niestety żadnych polskich tytułów.

domecek knihy

czeresniowa harry

Tym razem nie dałam się porwać książkowemu szaleństwu (język czeski trochę znam i rozumiem, ale uwagę skupiłam głównie na ilustracjach do książek i zbyt wiele mnie jakoś specjalnie nie zachwyciło) i do domu wróciłam tylko z jedną pozycją: “Bubakov a Strasakov” duetu Radek Adamec – Milan Zimmermann z zabawnymi ilustracjami Josefa Pospichala. To dwustronna książka dla dzieci “o bubacich a strasacich kolem nas”, czyli baśnie o strachach i straszydłach, opartych na klasycznych czeskich bajkach, gdzie obok historii i wyobraźni niezmiernie ważna jest sprawiedliwość i walka dobra ze złem. Dzięki książce można dowiedzieć się kim były i jak żyły tytułowe postacie: Bubakov i Strasakov. Jest w niej również wiele przerażających opowieści o duchach, straszydłach, czarownicach i innych istotach nadprzyrodzonych. Po prostu idealna pamiątka z miasta zamieszkiwanego w przeszłości (?) przez czarownice.

knihacover1 knihacover2

kniha3 kniha4

Historie historiami, ale w tamtejszych lasach naprawdę można spotkać prawdziwych rozbójników…

pozor

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Josef Pospichal, książki dla dzieci, Księgarnie na świecie, Milan Zimmermann, Radek Adamec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*