Z wizytą u Rumcajsa, Hanki i Cypiska

Kiedy tylko trafia się parę dni urlopu najchętniej wyruszam w Czeskie Karkonosze. Na kilka dni zaszywam się w górach, zdobywam szczyty, przechodzę liczne szlaki turystyczne. Jeden dzień poświęcam jednak na wizytę w jakimś ciekawym miasteczku. Tym razem pojechałam w odwiedziny do pewnej przesympatycznej rodziny z Jiczyna – Rozbójnika Rumcajsa, jego żony Hanki oraz synka Cypiska.
Położone w pagórkowatej i malowniczej krainie miasto Jiczyn nazywane jest bramą do Czeskiego Raju. Zachwyca jego mały rynek z urokliwymi domami, księgarniami na każdym rogu (naliczyłam cztery, w tym jedną fantastycznie zaopatrzoną w pięknie wydane książki dla dzieci), sklepikami z warzywami i kawiarniami. Niedaleko rynku znajduje się warsztat szewski bajkowego rozbójnika Rumcajsa, a sam Jiczyn nazywany jest “miastem bajek”, dzięki odbywającemu się tu od lat festiwalowi Jičín – Miasto Bajek. Poza pracownią rozbójnika dla zwiedzających dostępna jest również wystawa z ilustracjami z cyklu powieści Václava Čtvrtka, które zyskały nowy wymiar dzięki pomysłowej, przestrzennej instalacji (dzięki licznym pokrętłom sami możemy przesuwać postacie i tworzyć własne przedstawienie).

W Polsce ukazały się cztery książki o rozbójniku Rumcajsie: “Rumcajs”, “O Rumcajsie i rozbójnickim synku Cypisku”, “Cypisek” oraz “Hanka”. Niestety od dawna nie są one wznawiane i na chwilę obecną w księgarniach można kupić jedynie Audiobooki.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cypisek, Czechy, czeska literatura, Hanka, ilustracja, Jiczyn, książki dla dzieci, Księgarnie na świecie, Rumcajs, Vaclav Ctvrtek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 Responses to Z wizytą u Rumcajsa, Hanki i Cypiska

  1. mukla pisze:

    No i masz! W oczy kujesz tą wycieczką 🙂 No zazdroszczę jak cholera – i urlopu i Rumcajsa!

  2. Nieparyż pisze:

    Co prawda bajka nie była moją ulubioną (Haneczka spała w tym, w czym chodziła), ale miasteczko piękne :)) No i rozbójnik Rumcajs trochę jak Hotzenplotz :))

  3. Miasto i okolica wspaniała i polecam nie tylko miłośnikom Rumcajsa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*