Magda Podbylska – Tajemnice Zatoki Delfinów

Detektywistyczne powieści dla dzieci cieszą się ostatnio w naszym kraju ogromną popularnością. Każdy czytelnik w wieku 7-10 lat zna Biuro Detektywistyczne z Valleby czy psich detektywów mówiących ludzkim głosem. Teraz przyszedł czas na „detektywki” – żądne przygód dziewczynki, przed którymi nic się nie ukryje. Mowa oczywiście o bohaterkach nowej książki Magdy Podbylskiej “Tajemnice zatoki delfinów”, znakomicie zilustrowanej przez Katarzynę Bajerowicz.
Główna bohaterka (niestety nie poznajemy jej imienia) spędza wakacje z kuzynką Jo oraz ciocią Ellie nad Zatoką Delfinów. Choć latem delfiny nie przypływają nad zatokę, dziewczynki nie mają czasu na nudę, gdyż każdego dnia czekają na nie kolejne zagadki do rozwiązania. Każdy w miasteczku dobrze zna dwie detektywki. Dziewczynki są wnikliwe, precyzyjne i nic nie umknie ich uwadze. W notesie zapisują wszystkie obserwacje, wnioski i kolejne zadania. Dokładnie przyglądają się miejscu zdarzenia, zbierają dowody, przesłuchują mieszkańców i napotkane osoby, szukają motywu, biorą pod uwagę każdy najdrobniejszy szczegół. Co dzień czeka na nie jakaś tajemnicza sprawa do rozwiązania…

Kto wyrzuca gałęzie i suche liście pod drzwi sprzedawcy pocztówek? Kto kradnie warzywa z ogródka pani Smith? Kto zakłóca spokój w Zatoce Delfinów i nie chce się przyznać do remontu? Dlaczego ptaki siedzą tylko na dachu domku kapitana? Kto dokonał zniszczeń w sklepie z ceramiką? Co stało się z czapką kucharza? Na te i wiele innych pytań bohaterki będą musiały znaleźć odpowiedź i szybko przekonają się, że czasem rozwiązanie zagadki jest łatwiejsze, niż się z początku wydaje. Wystarczy dokładnie rozejrzeć się dookoła, by znaleźć odpowiedź na nasze problemy, które najczęściej okazują się błahostką lub nieporozumieniem.
Książka składa się z kilku krótkich opowiadań. Każde dotyczy innej zagadki, więc możemy rozpocząć ją w wybranym przez nas momencie. Dobrym pomysłem było powierzenie dziewczynkom detektywistycznych łamigłówek na miarę dziecka. Bohaterki nie muszą stawiać czoła rabusiom ani kryminalistom, ale prostym letnim przygodom, które przeżywa każde pomysłowe dziecko z wyobraźnią. To mądre i pomysłowe zaproszenie dzieci do zabawy na świeżym powietrzu, gdzie można znaleźć o wiele więcej ciekawostek, niż w domu przed telewizorem i komputerem. W Zatoce Delfinów ani jedna minuta poza domem nie jest nudna i stracona. Dziewczynki dedukują, obserwują, nieustannie poznają i uczą się nowych rzeczy. Dodatkowo rozwiązując zagadki wciąż są w kontakcie z innymi ludźmi, z sąsiadami, dokładnie wiedzą, kto mieszka pod danym adresem. Razem z detektywkami będziemy uczestniczyć w niejednej lekcji przyrody i przekonamy się, jak przyjemne może być pomaganie dzikim zwierzętom i przede wszystkim sąsiadom.
Wydawnictwo: Bis (2013)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Katarzyna Bajerowicz, książki dla dzieci, Magda Podbylska, powieści detektywistyczne dla dzieci, Tajemnice Zatoki Delfinów, Wydawnictwo BIS i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*