Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé – Katarzynka

“Zazdroszczę ci, że jesteś jeszcze przed lekturą tej książki” – usłyszałam od swojej niezawodnej koleżanki z pracy, gdy wzięłam z półki księgarskiej egzemplarz “Katarzynki” Patricka Modiano z genialnymi, charakterystycznymi ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempégo. My księgarze lubimy odnajdywać takie perełki, pochowane z tyłu na regałach, zakryte przez książkowe nowości, za którymi już nikt nie nadąża. Niestety spora grupa czytelników, szczególne szukając książkowych prezentów dla najbliższych, skupia się tylko na nowych tytułach, nie zwracając uwagi na świetne książki, które mimo upływu lat nie tracą przecież nic ze swojej wyjątkowości. I my właśnie lubimy takie odosobnione, unikalne pozycje. Mogą mieć nawet i dziesięć lat, a będziemy je polecać z pełnym zaangażowaniem.
Patrick Modiano to jeden z wybitniejszych francuskich pisarzy, laureat ważnej i prestiżowej Nagrody Akademii Francuskiej oraz Nagrody Goncourtów, za wydaną również w Polsce powieść “Ulica ciemnych sklepików”. Pana Jeana-Jacquesa Sempégo nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, wystarczy jeden rzut oka na jego prace i już wiemy, że to artysta, który stworzył ilustracje do słynnej serii o przygodach “Mikołajka”.
“Katarzynka” to urocza opowieść skąpana w nostalgicznej atmosferze, której narratorką jest tytułowa bohaterka. W momencie rozpoczęcia opowieści jest ona już osobą dorosłą, właścicielką szkoły baletowej w Nowym Jorku. Z okna jej mieszkania widać budynek, w którym mieści się szkoła, a wygląd i zachowanie jednej z uczennic przypomina jej siebie, gdy była małą dziewczynką. Też nosiła wtedy okulary i musiała ściągać je przed rozpoczęciem zajęć tanecznych. Stało się to dla Katarzynki ogromną zaletą, gdyż dzięki temu mogła żyć w dwóch różnych światach. W nie zawsze jasnej rzeczywistości oraz rozmytym świecie – bardziej przyjaznym, pełnym słodyczy, w którym czas potrafił się zatrzymać. Bohaterka wraca pamięcią do swojego dzieciństwa, które upłynęło w Paryżu. Zaprasza nas w podróż po swojej przeszłości i otwiera przed nami bramę do swoich wspomnień i wyobrażeń.

Razem z Katarzynką zwiedzimy magazyn, który pełnił zarówno rolę mieszkania oraz biura jej taty, który prowadził nie do końca legalną działalność gospodarczą. Poznamy jego wspólnika – niedoszłego poetę, pana Casterade. Ale przede wszystkim będziemy świadkami pięknej relacji, jaka łączy Katarzynkę i jej tatę. Oboje mają takie same nawyki i wspólne, codzienne rytuały. Zdarza im się czasem zdjąć okulary, by zobaczyć świat z innej perspektywy. Katarzynka co tydzień chodzi na zajęcia do szkoły baletowej. Jest jedyną dziewczynką, która nosi okulary, a jej tata jedynym mężczyzną siedzącym w poczekalni wśród matek innych baletnic. I co dzień wypatruje listonosza, który przyniesie jej list od mamy, przebywającej w tym czasie w Ameryce.
“Katarzynka” to napełniająca energią i optymizmem opowieść o dziewczynce, która nie boi się marzyć, a co więcej spełniać swoich pragnień. To historia o silnej ojcowskiej miłości, bliskości i pięknej relacji ojca z córką. Z drugiej strony w świecie Katarzynki unosi się aura niepewności, pełny jest on tajemniczych zdarzeń i osób. Znakomity tekst Patricka Modiano w połączeniu z urokliwymi ilustracjami zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca Press (2009)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czuły Barbarzyńca Press, Jean-Jacques Sempé, Katarzynka, książki dla dzieci, Patrick Modiano i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*