Rynek książki w Polsce 2013 – Łukasz Gołębiewski, Paweł Waszczyk, Piotr Dobrołęcki, Bernard Jóźwiak, Ewa Tenderenda-Ożóg, Daria Dobrołęcka

Trudno wyobrazić sobie lepszą i bardziej kompleksową pozycję na temat rynku wydawniczo – księgarskiego od corocznego raportu Biblioteki Analiz. Szczegółowo opracowany rocznik “Rynek książki w Polsce” to niezbędne kompendium wiedzy o branży książkowej dla wydawców, księgarzy oraz osób związanych z rynkiem dystrybucyjnym i poligraficznym. To coroczne, fachowe podsumowanie zmian zachodzących na rynku książki. Jego przejrzyste i ciekawe opracowanie przyciągnie również uwagę osób zainteresowanych gospodarką, przemianami kulturowymi w Polsce oraz czytelników, którym bliska jest przyszłość książki. Bowiem autorzy “Rynku książki w Polsce” nie tylko, co roku podsumowują najważniejsze wydarzenia minionych lat, rozpracowują mechanizmy rządzące rynkiem, ale również badają trendy, prognozują zmiany i poszukują odpowiedzi na wiele pytań.

Rynek książki w Polsce jest bardzo ciekawym zagadnieniem. Po Obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku oraz po uchwaleniu ustawy o zniesieniu cenzury 12 maja 1990 roku przez Sejm Rzeczypospolitej, nastąpił prawdziwy rozwój wydawniczy w Polsce. Przemiany polityczno – gospodarcze sprzyjały powstawaniu nowych wydawnictw i domów wydawniczych, które rosły jak grzyby po deszczu. Ogromnie wzrosło zainteresowanie książką. Jednak już po roku 1992 sytuacja nie przedstawiała się tak optymistycznie. Zaczęło spadać czytelnictwo, wiele wydawnictw zakończyło swoją działalność. Jednak nic nie wskazywało na to, na jakim poziomie czytelnictwa znajdziemy się po roku 2010. Raport Biblioteki Narodowej wykazał, że kontakt z jakąkolwiek książką w roku 2012 zadeklarowało nieco ponad 39% Polaków, (przy czym włączono do tej kategorii także albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki oraz książki w formie elektronicznej). W obliczu tych trudnych warunków rynkowych wydawnictwa coraz częściej decydują się na drastyczne kroki. Gwałtownie spadają nakłady książek, przy czym wydaje się więcej tytułów. Czytelnik nie jest w stanie nadążyć za nowościami, a gusta czytelnicze narzucają nie do końca uczciwe rankingi czołowych detalicznych graczy na rynku. W Internecie zalewają nas wortale o książkach, które jednak najczęściej przekazują tylko szczątkowe, wybiórcze informacje o rynku, skupiając się raczej na nowinkach. Dlatego raport Biblioteki Analiz jest tak ważny dla wszystkich, którzy chcą być świadomi, co dzieje się na współczesnym, polskim rynku książki.  
“Rynek książki w Polsce 2013” to już szesnasta edycja rocznika, który od 2009 roku wydawany jest w pięciu tomach: “Rynek książki w Polsce 2013. Wydawnictwa” (Łukasz Gołębiewski, Paweł Waszczyk), “Rynek książki w Polsce 2013. Dystrybucja” (Łukasz Gołębiewski, Paweł Waszczyk), “Rynek książki w Polsce 2013. Poligrafia” (Bernard Jóźwiak, Piotr Dobrołęcki), “Rynek książki w Polsce 2013. Papier” (Piotr Dobrołęcki, Daria Dobrołęcka) oraz “Rynek książki w Polsce 2013. Who is who” (Piotr Dobrołęcki, Ewa Tenderenda-Ożóg). Każdy z tomów stanowi odrębną całość i dotyczy konkretnego zagadnienia, jednak wszystkie się wzajemnie uzupełniają. Dzięki rocznikowi będziemy świadkami procesu powstawania książki: od produkcji papieru aż do momentu, gdy trafia ona do rąk czytelnika. Staniemy się posiadaczami ogromnej bazy największych firm wydawniczych, (a zarazem poznamy historię wydawnictwa oraz jego profil), a także hurtowni i księgarni w Polsce. Trudno sobie wyobrazić, jak wiele zmian zachodzi co roku na polskim rynku książki. Stojąc z boku można odnieść wrażenie, że niewiele się zmienia – w końcu wciąż istnieją te same wydawnictwa, są księgarnie, książki są ogólnie dostępne. Raport Biblioteki Analiz dogłębnie prześwietla rynek i uwidocznia wszystkie szanse, wyzwania i zagrożenia, w obliczu których znajduje się obecnie książka. Niestety znaleźliśmy się w punkcie trwałej tendencji spadkowej, zarówno sprzedaży książek, jak i czytelnictwa. Czas zacząć się bać.
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz (Warszawa, 2013)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bernard Jóźwiak, Biblioteka Analiz, Daria Dobrołęcka, Ewa Tenderenda-Ożóg, książki dla dorosłych, Łukasz Gołębiewski, Paweł Waszczyk, Piotr Dobrołęcki, rynek książki, rynek książki w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*