Księgarnie na świecie – Hong Kong

alice01

W tym roku udało mi się w końcu spełnić jedno z marzeń i wyjechać na majówkę na drugi koniec świata – do Hong Kongu. Nie oznaczało to jednak rozstania z księgarnią i książkami, bo jeśli chodzi o czytelnictwo, to Hong Kong znajduje się na dość dobrym miejscu w tym rankingu. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ludzie nie czytają papierowych książek w metrze ani autobusie, a znalezienie pierwszej księgarni zajęło mi kilka dni. Po czym rozpętało się prawdziwe książkowe szaleństwo!

book3 book4

 

book2 metrobooks

W Hong Kongu przepadają za książkami Erica Carle, na półkach można znaleźć prawdopodobnie wszystko, co wydał, w tym słynną gąsienicę w wersji mini (wielkość dużej kostki z bardzo grubymi stronami), z pacynką na palec, box z maskotką, do nauki pisania, zegar, tablicę… Hong Kong uwielbia również Julię Donaldson, wydano tam chyba wszystkie jej książki (w Polsce dostępne są obecnie tylko trzy: “Miejsce na miotle”, “Gruffalo” i “Mały Gruffalo”). Własną ekspozycję mają też “Mapy” Mizielińskich, które w HK są prawdziwym bestsellerem (innych polskich akcentów niestety nie zauważyłam). Przeważała jednak grupa książek nie wydanych w Polsce, które w ogóle widziałam po raz pierwszy na oczy. Panika! Jak to wszystko ogarnąć, szybko przejrzeć, zapamiętać, poczytać? Zakup wszystkich upatrzonych książek równałby się z bankructwem, a przecież jeszcze zwiedzać miasto trzeba!

mapy2 mapy3

Ostatecznie zdecydowałam się na trzy pozycje z serii BabyLit Books: “Frankenstein”, “Dracula” oraz “Alice in Wonderland” (tu zaszalałam i wybrałam Playset, czyli książkę plus 7 kart z elementami do wyciśnięcia i zabawy). BabyLit Books to klasyka literatury przeniesiona na tekturowe strony, przeznaczona dla najmłodszych czytelników (oraz dla dorosłych szalejących za ładnie wydanymi książkami dla dzieci). Wybór jest już dość spory, a całą serię można zobaczyć tutaj.

dracula01 dracula02dracula03 dracula04frankenstein01 frankenstein03 alice04alice03 alice02 aliceplayset2_grande

Drugie zakupy miały miejsce już na samym lotnisku, na dwie godziny przed odlotem. Tam z kolei króluje sieć księgarń Page One, całkiem dobrze zaopatrzona w książki dla dzieci w języku angielskim. Skusiłam się w końcu na tę gąsienicę z pacynką oraz wyszperałam prawdziwe cudo – “Madeline” Ludwiga Bemelmansa w etui, w formacie A4, z dołączoną Pop-upową makietą przedstawiającą znane zabytki Paryża oraz dom Madeline (pozycja z 2014 roku z okazji 75 rocznicy pierwszego wydania “Madeline”). Wydawnictwo Znak sprawiło wielką radość również polskim czytelnikom, wydając na początku maja tom z sześcioma przygodami odważnej dziewczynki – “Madeline w Paryżu”.

caterpillar04 caterpillar03caterpillar02 madeline02madeline01 madeline03

Następny kierunek – Stany Zjednoczone! 🙂

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii BabyLit Books, Eric Carle, książki dla dzieci, Księgarnie na świecie, Ludwig Bemelmans. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*