„Państwo Maytree” Annie Dillard

“Poczucia, że żyjemy, nic nie przywraca nam dobitnie jak narodziny nieoczekiwanego, znalezienie człowieka, w którym zakochujemy się po uszy, choć wcześniej nawet nie podejrzewaliśmy, że można kogoś tak kochać”. (R. Harper)
Po przeczytaniu niezwykłej książki „Pielgrzym nad Tinker Creek” ( recenzja ) nie sposób nie sięgnąć po najnowszą powieść Annie Dillard pt. „Państwo Maytree”. To przejmująca opowieść o pewnym małżeństwie: Tobym – majsterkowiczu i poecie, autorze kilku poematów i tomików wierszy oraz Lou – niezwykle pięknej, łagodnej i spokojnej malarce. Dzięki powieści przenosimy się do małego miasteczka Provincetown w Nowej Anglii, zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Z początku wydaje się nam, że to historia pewnej wielkiej miłości. Jednak wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Autorka przepięknie, zmysłowo i dogłębnie opisuje związek tych dwojga ludzi, dla których czas się zatrzymuje i świat dookoła przestaje istnieć, gdy ze sobą przebywają. Po ślubie chcieli zwiedzać świat i odkrywać nieznane zakątki, jednak żadne z nich nie zdobyło się na to, by poświęcić karierę zawodową na rzecz przyjemności i wolnego czasu. Wielka namiętność zderza się z szarą rzeczywistością i codzienną rutyną. Jak to w życiu, tak w powieści, zdarzają się sytuacje, które potrafią wszystko odmienić.
Dillard bezustannie zaskakuje czytelnika. Nie mogłam się oderwać od książki czekając na rozwój coraz bardziej komplikujących się wydarzeń. Nic nie jest do końca takie, jakie może się z początku wydawać, jednak pisarka tak doskonale skonstruowała powieść, że nie sposób się pogubić i wszystko staje się jasne strona po stronie. Dojrzale i mądrze pisze o uczuciach, stawia wiele pytań, na które część odpowiedzi znajdziemy w książce, ale na wiele będziemy musieli odpowiedzieć sobie sami. To przepiękna opowieść o uczuciach, o godzeniu i radzeniu sobie z pewnymi sytuacjami, które każdego z nas spotykają i zaskakują. Gorąco polecam!

Autor: Annie Dillard
Tytuł: „Państwo Maytree”
Wydawnictwo: Literackie, wrzesień 2010


Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii annie dillard, książki dla dorosłych, państwo maytree, wydawnictwo literackie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*