„Podróż zimowa” Amelie Nothomb

Amelie Nothomb, której książki znane są na całym świecie, powraca ze znakomitą i zaskakującą powieścią „Podróż zimowa”. Tym razem kultowa już pisarka proponuje nam, kolejną po „Tak wyszło” czy genialnej „Z pokorą i uniżeniem”, książkę o zawiłych stosunkach międzyludzkich, o uczuciu, które zawsze przychodzi nie w porę i tradycyjnie konstruuje niezwykle wciągającą intrygę, która przyciąga uwagę już od pierwszych stron.
Główny bohater, Zoil, to młody, mieszkający w Paryżu pracownik elektrowni. Prowadzi dość samotne i nudne życie, jednak wszystko diametralnie zmienia się pewnego zimowego dnia, gdy podczas kolejnej rutynowej kontroli trafia do mieszkania pewnej nieznanej pisarki. Poznaje tam dwie kobiety, totalne przeciwieństwa. Astrolab jest piękna, inteligentna i to w niej oczywiście zakochuje się bohater. Drugą lokatorką jest Alienor, nie do końca normalna i rozgarnięta kobieta, która od pierwszego spotkania irytuje i odpycha Zoila. Dla mężczyzny kwestia, która z dziewczyn jest zameldowaną pisarką, nie budzi wątpliwości. Kupuje w księgarni wszystkie powieści wydane pod tajemniczym nazwiskiem A. Maleze.  W dniu kolejnego spotkania z kobietami, zabiera ze sobą książki i ku swemu przerażeniu i ogromnemu zdziwieniu odkrywa, że pisarką nie jest piękność, ale jej niedorozwinięta towarzyszka. Okazuje się, że Alienor posiada ogromny talent, żyje we własnym, zamkniętym, pisarskim świecie, a Astrolab jest w rzeczywistości jej opiekunką, agentką oraz towarzyszką. Piękna bohaterka odwzajemnia uczucia Zoila, ale nie potrafi mu się całkowicie oddać, gdyż swój czas i życie poświęciła całkowicie opiece nad pisarką. Rozgoryczenie i złość mężczyzny sięgają zenitu i postanawia on zemścić się na kobietach w dość porażający i tragiczny sposób.
A zemsta jest oczywiście na miarę pomysłowości i niesamowitej wyobraźni Amelie Nothomb. Pisarka po raz kolejny zaskakuje, tworzy oryginalną i zawrotną fabułę. Dla mnie jest to kolejna porywająca i świeża powieść w dorobku autorki. Nie zabrakło w niej mistrzowskich i kunsztownych scen. Najbardziej zapadającym w pamięci jest rozdział, w którym Zoil częstuje bohaterki podwójną dawką grzybów psylocybinowych i szczegółowy opis ich wspólnego „odlotu” i halucynacji przy dźwiękach Aphex Twin. Zobrazowanie planu zemsty, jakiej chce dokonać bohater oraz przeczucie zbliżającej się nieuchronnie katastrofy, wywołują w czytelniku ogromne napięcie, które nie maleje ani na chwilę przez całą „Podróż zimową”.
Autor: Amelie Nothomb
Tytuł: „Podróż zimowa”
Wydawnictwo: MUZA SA, maj 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii amelie nothomb, książki dla dorosłych, podróż zimowa, tak wyszło, wydawnictwo muza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*