„Pewna forma życia” Amelie Nothomb

W ostatnich dniach na rynku pojawiła się nowa książka Amelie Nothomb, “Pewna forma życia”, która po raz kolejny dowiodła, że Amelie jest świetną pisarką i wciąż nie brak jej pomysłów na szczere, wciągające i zaskakujące historie. Najnowszy utwór dowiódł, że autorka jest w świetnej formie i po raz kolejny zachwyciła swoimi trafnymi wnioskami oraz genialną analizą ludzkiej psychiki, destrukcyjności, pewnych postaw w różnych, niezwykle skomplikowanych sytuacjach.
Amelie Nothomb słynie z zamiłowania do korespondencji z czytelnikami. Co dzień otrzymuje wiele listów od ludzi z całego świata. Pewnego dnia dostaje list, który wyraźnie różni się od tych, które przysłano jej do tej pory. Nadawcą jest nijaki Melvin Mapple, amerykański żołnierz, który od sześciu lat stacjonuje w Iraku. Uważa Nothomb za najważniejszą, ulubioną pisarkę i jedyną osobę, do której może się zwrócić i prosić o radę. A problem ma dość niespotykany. Do wojska poszedł tylko i wyłącznie dlatego, że nie udało mu się nic osiągnąć w życiu, upadł na kompletne dno i cierpiał potworny głód. I tak, ze skrajności w skrajność, podczas kilkuletniego pobytu w wojsku potwornie utył. Nienawidzi armii, wojny, na którą wyruszył i swoje 200 kilogramów żywej wagi traktuje, jako protest. Nie zamierza się odchudzać, co dzień pochłania ogromną ilość niezdrowego jedzenia i nie zwraca uwagi na obelgi i złośliwe uwagi kolegów z wojska.  Nie jest to jedyny problem Melvina. Oprócz potwornej otyłości zdaje się cierpieć na schizofrenię, gdyż swoją nadwagę traktuje, jako piękną kobietę, Szeherezadę, która leży na jego piersi i opowiada mu do snu piękne opowieści…
To wystarczy, by Amelie Nothomb z niedowierzania przetarła oczy, mimo wszystko postanawia odpisać Melvinowi i mu jakoś pomóc w tym odosobnionym cierpieniu. Jest to niecodzienna sytuacja i unikalna korespondencja. Jednak szczegółów i rozwoju wydarzeń nie będę zdradzać, gdyż to właśnie najlepsza część książki „Pewna forma życia”. Tradycyjnie otrzymujemy niezwykle zaskakujące zakończenie i masę ciekawych, rzetelnych i powalających wniosków. Amelie nie ‘patyczkuje się’ w swoich opiniach i jest szczera do bólu. Otwarcie pisze o swojej niechęci do osób, które piszą do niej interesownie. Poznajemy również jej zdanie na temat własnych czytelników. „Pewna forma życia” jest jedną z najlepszych książek pisarki. Polecam.


Autor: Amelie Nothomb
Tytuł: „Pewna forma życia”
Wydawnictwo: MUZA SA, sierpień 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii amelie nothomb, książki dla dorosłych, pewna forma życia, wydawnictwo muza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*