„Nim zapadnie noc” Michael Cunningham

Michael Cunningham uważany jest za jednego z najciekawszych, wnikliwych i najważniejszych gejowskich współczesnych pisarzy amerykańskich. Największy rozgłos i uznanie przyniosła pisarzowi wydana w 1998 roku powieść „Godziny”, za którą zdobył Nagrodę Pulitzera. Na jej podstawie powstał głośny film z rewelacyjnymi i zjawiskowymi kreacjami Maryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman, która zdobyła Oscara i Złoty Glob za fenomenalną rolę Virginii Woolf. Pisząc recenzję nowej książki Michaela Cunninghama nie sposób nie wspomnieć o „Godzinach”, jednak „Nim zapadnie noc”, która ostatnio została wydana nakładem poznańskiej oficyny Rebis, jest równie niesamowita i pełna wdzięku. Nie można jej jednak zaliczyć do literatury gejowskiej. Sam autor nie jest zwolennikiem szufladkowania i głośno przeciwko temu protestuje. Wydawnictwo Rebis od wielu lat wydaje książki pisarza, ta jest jego szóstą powieścią. 

„Nim zapadnie noc” to ciekawa i pasjonująca historia wieloletniego małżeństwa Peter’a i Rebeccy. Kobieta jest redaktorką w dziale literackim pewnego periodyku, mężczyzna to właściciel pewnej nowojorskiej galerii. Peter stworzył sobie uporządkowany i specyficzny świat. Jednak każdego dnia poszukuje w życiu, w codzienności czegoś niepowtarzalnego, pięknego i wyszukanego. Zdawać by się mogło, że Peter osiągnął w życiu wszystko. Ma cudowną żonę, świetnych przyjaciół, robi karierę, jego praca jest niezwykle interesująca i absorbująca, a na koncie ma wystarczająco pieniędzy, by wieść życie na pewnym poziomie. Życie bohaterów jest systematyczne i bezpieczne do momentu, gdy w ich mieszkaniu pojawia się dużo młodszy brat Rebeccy, który ma dość mroczną i skomplikowaną narkotykową przeszłość. Wizyta ta całkowicie zmienia dotychczasową egzystencję małżeństwa. Największy wpływ ma jednak na Petera, którego Myłek zaczyna ogromnie fascynować. 
Michael Cunningham w mistrzowski sposób opisuje złożoność uczuć, jakie budzą w nas inni ludzie. Szczególnie te, które są najmniej oczekiwane. Autor operuje pięknym i idealnie dopasowanym językiem, stworzone przez niego dialogi są wartkie i żywe, a tempo pisania ma świetnie wypracowane – czasem jest rozciągnięte, innym razem zwężone w odpowiednim momencie opowiadania. Największą przyjemność z książek Cunninghama mają zapewne ci, którzy czytają je w oryginale. Przekład, nawet dobry, nigdy nie odda prawdziwego, genialnego stylu pisarza. „Nim zapadnie noc” to powieść, która żyje. Momentami prowokuje do spierania się z autorem. Ma duszę i jest magiczna, zmusza czytelnika do refleksji i skupienia swojej uwagi i przyjrzeniu się bliżej życiu głównego bohatera. W pewnym momencie nie tylko czujemy do Peter’a dużą sympatię, ale również zaczynamy spoglądać na świat przedstawiony w powieści jego oczami. Jest to idealna powieść na jesienne wieczory, którą polecam każdemu miłośnikowi wytrawnej, ambitnej prozy. 
Autor: Michael Cunningham
Tytuł: „Nim zapadnie noc”
Wydawnictwo: Rebis, wrzesień 2011

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii godziny, książki dla dorosłych, michael cunningham, nim zapadnie noc, rebis. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*