Tabu w sztuce dla dzieci: „Wyzwolić się pisaniem – refleksje o książkach i wolności” Ulf Stark – Spotkanie autorskie 26.11.2011, Centrum Kultury Zamek, Poznań, zdjęcia

W dniach 25-26 listopada 2011 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu miał miejsce cykl warsztatów i spotkań z autorami i ilustratorami, zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych czytelników. Wszystkie imprezy odbyły się w ramach zainicjowanego przez Duński Instytut Kultury projektu „Tabu w sztuce dla dzieci”, który ma na celu stworzenie wspólnej przestrzeni do rozmowy na ten trudny temat oraz zaprezentowanie książek i ilustracji artystów, którzy temat tabu poruszają w swoich pracach. Do akcji przyłączyła się również Księgarnia Bookarest, w której już w czwartek 24.11 odbyła się dyskusja panelowa wokół książek Ulfa Starka oraz tematu tabu w tekstach dla dzieci. Przez te kilka dni wydarzyło się naprawdę sporo, gdyż oprócz spotkań i warsztatów, miało również miejsce otwarcie wystawy książek i ilustracji „Tabu w sztuce dla dzieci” w CK Zamek, która potrwa do 11 grudnia 2011 roku. W ramach wystawy można oglądać prace pochodzące z niepublikowanych jeszcze w naszym kraju książek. 

Dzięki licznym warsztatom i wykładom czytelnicy mogli spotkać między innymi: Sveina Nyhusa, który znany jest dzięki książkom „Grzeczna”, „Tato” czy „Włosy mamy”, Pernilli Stalfelt, autorkę serii „Mała książka o…”, która cieszy się ostatnio w Polsce ogromną popularnością oraz Ulfa Starka, jednego z najbardziej lubianych, cenionych i popularnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Małym miłośnikom książek oraz ich rodzicom znane są z pewnością jego opowieści: „Jak tata pokazał mi wszechświat”, „Jak mama została indianką”, „Mały Asmodeusz” oraz „Czy umiesz gwizdać, Joanno”, która doczekała się również ekranizacji i każdego roku podczas Świąt puszczana jest w szwedzkiej telewizji, przyciągając 3 miliony widzów przed ekrany. O tym oraz wielu innych ciekawostkach opowiedział sam Ulf Stark podczas sobotniego spotkania dla dorosłych: „Wyzwolić się pisaniem – refleksje o książkach i wolności”. 
Ceniony autor znany jest z tego, że z niezwykłą świeżością i poczuciem humoru porusza w swoich opowieściach tematy trudne, wplatając w nie wiele wątków autobiograficznych. Jak się okazało, Ulf Stark ma nie tylko świetny kontakt z dziećmi, ale również z dorosłymi czytelnikami, których podczas spotkania zasypywał niezwykłymi i zabawnymi anegdotami ze swojego życia. Opowiedział o książkach z dzieciństwa, które czytali mu rodzice, o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem oraz o pierwszych książkowych zakupach. Przytoczył śmieszną historię, kiedy to udał się do księgarni, aby kupić papier do zapakowania prezentu dla znajomego. Na miejscu spotkał ubraną w uniform kobietę, z paznokciami pomalowanymi na czerwono, która spytała Starka, czy nie kupi na prezent książki. Onieśmielony autor nie mógł odmówić i kupił coś z przecen. Stał się jednak częstym gościem tej księgarni i za każdym razem wybierał książki autorów, których nazwiska zaczynały się na literę A, gdyż były one umiejscowione na samej górze na regale i pani z księgarni musiała się po nie wysoko wspinać po drabinie, a autor z dołu mógł podziwiać widoki i poszerzać swoje „czytelnicze horyzonty” J

Autor przeczytał również fragment książki „Dyktator”, która nie została jeszcze wydana w naszym kraju, a która porusza problem nadopiekuńczości rodziców oraz buntu małych dzieci. Opowiedział również autentyczne historie ze swojego życia, które stały się dla niego inspiracją do napisania książek „Jak tata pokazał mi wszechświat” oraz „Czy umiesz gwizdać, Joanno”. Ulf Stark zaczarował zgromadzonych czytelników. Po godzinnym wykładzie był jeszcze czas na pytania do autora, na autografy oraz indywidualną rozmowę z pisarzem. 

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii ck zamek, czy umiesz gwizdać joanno, dyktator, jak tata pokazał mi wszechświat, mały asmodeusz, media rodzina, spotkanie autorskie, tabu w sztuce dla dzieci, ulf stark, zakamarki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*