Książka Dla Dzieci i Młodzieży – XI Poznańskie Spotkania Targowe 3-5 lutego 2012 roku – MTP Poznań – Zdjęcia

W Poznaniu zakończyły się XI Targi Dla Dzieci i Młodzieży, które po raz kolejny odbyły się w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Celem tej jedynej w Polsce, w pełni poświęconej książce dla młodych czytelników imprezy jest oczywiście promowanie czytelnictwa i najlepszej literatury. Podczas Targów można było spotkać ulubionych pisarzy, uczestniczyć w licznych warsztatach, konferencjach i panelach oraz zakupić masę wspaniałych książek w promocyjnych cenach. Niestety nie dało się nie zauważyć, że w tym roku nie tylko było mniej stoisk wystawców, ale również frekwencja nie dopisała. Podczas pierwszego dnia Targów, po godzinie 15 praktycznie w hali było już pusto. Wielka szkoda, tym bardziej, że impreza odbywa się tylko raz w roku i jest to niepowtarzalna okazja, by spotkać się z ulubionymi pisarzami i uczestniczyć w niesamowitych wydarzeniach. Nie wpłynęło to jednak w żadnym stopniu na atmosferę Targów, która jak zwykle była magiczna, serdeczna i towarzyska.

Podczas pierwszego dnia Targów wręczono również Statuetki Pegazika, które od 2005 roku towarzyszą Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka Dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku laureatkami zostały:
– w kategorii „Twórca Książki Dla Dzieci” – Pani Iwona Chmielewska „za niezwykłe książki, urzekające czytelnika mądrą treścią i pięknym obrazem
– w kategorii „Przyjaciel Książki Dla Dzieci” – Pani Krystyna Adamczak „za to, że w swojej księgarni zaszczepia dzieciom miłość do książek w niebanalny, inspirujący sposób”.

Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem Targów, 2 lutego 2012 roku, odbył się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku Czwartek Literacki poświęcony twórczości Iwony Chmielewskiej „Iwona Chmielewska – myślące książki”. Spotkanie odbyło się z udziałem Adama Jaromira oraz Krystyny Lipki – Sztarbałło.


Od piątku do niedzieli na Targach można było spotkać między innymi: Bohdana Butenko, Barbarę Gawryluk, Łukasza Wierzbickiego, Katarzynę Bajerowicz, Joannę Krzyżanek, Joannę Papuzińską, Grzegorza Kasdepke, Andrzeja Maleszkę, Wojciecha Widłaka, Dorotę Gellner czy Agnieszkę Frączek. Poza tym odbyło się mnóstwo warsztatów dla dzieci i młodzieży: wspólne czytanie, śpiewanie, rymowanie, warsztaty plastyczne, ilustratorskie, lepienie w glinie, warsztaty filozoficzne oraz liczne konkursy. Nie zabrakło również konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy – „Biblioteka i dziecko”, spotkań panelowych – „W świecie wartości Janusza Korczaka” oraz spotkania dyskusyjnego – „Tabu w sztuce dla dziecka – trudne tematy”.

Uczestnicy Targów mogli ponownie podziwiać piękne wystawy:
– Iwona Chmielewska – myślące książki, wystawa monograficzna z cyklu „Mistrzowie ilustracji”
– Korczak i jego dzieło – wystawa ilustracji i grafiki prezentowana dla uczczenie Roku Janusza Korczaka
– Salon Ilustratorów 2012
– Nagrody Polskiej Sekcji IBBY za rok 2011
– Tabu w sztuce dla dziecka
– Książki witrażem malowane


Do zobaczenia za rok!


Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Iwona Chmielewska, Korczak i jego dzieło, międzynarodowe targi poznańskie, MTP Poznań, Pamiętnik Blumki, Salon Ilustratorów, spotkanie autorskie, targi książki dla dzieci i młodzieży. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*