“Dom” J. Patrick Lewis, Roberto Innocenti

Kilka dni temu przyszła do mnie paczka, a w niej “Dom”. Zbudowany w 1656 roku z kamienia i drewna, otoczony wysokimi drzewami, tętniący życiem. 
“Plotkarz wiatr oddechem wśród liści szeleści: “Patrzcie! Oto Dom Tysiąca Opowieści!”.
Ściany w domu z kamienia snują piękną opowieść o stu latach zmian, o niszczącym działaniu czasu, który ma wpływ nie tylko na strukturę budynku, ale również na jego mieszkańców. Dom jest świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń. Wita nowych członków rodziny, żegna powalone, niszczejące drzewa. 
“Z biegiem czasu moje okna zaczęły widzieć, a okap – słyszeć”.
Dom słyszy śmiech, gwar przy rodzinnym stole, płacz małego dziecka, huk granatów i strzały. Czuje słońce, deszcz i wiatr. Widzi, a my wraz z nim, odbudowanie więzi w rodzinie, świętowanie małżeństw i narodzin, opłakiwanie zmarłych. 
Autorem tego przepięknego poematu jest J. Patrick Lewis – amerykański prozaik i poeta. Jego poetycki tekst został doskonale zilustrowany przez Roberto Innocentiego (“Dom” to druga w Polsce po “Pinokiu” książka z jego ilustracjami). Dzięki jego pracom poznajemy historię stu lat domu z wielu perspektyw. Ilustracje nie towarzyszą tylko tekstowi, ale współtworzą książkę. 
Dorośli będą powracać do “Domu” z sentymentem, i być może dzięki tej książce będą chcieli wrócić również do swoich korzeni, odbudować historię własnego domu rodzinnego. Poszukać dźwięków, smaków, obrazów i zapachów z przeszłości. “Dom” rozbudzi w dzieciach wyobraźnię, zachęci je do poszukiwania szczegółów na kolejnych kartach książki. Będziecie często powracać do “Domu”, w końcu wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!
* fot. Wydawnictwo Bona

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bona, Dom, J. Patrick Lewis, książki dla dorosłych, książki dla dzieci, Roberto Innocenti, wydawnictwa Bona. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*