Amelie Nothomb – Zabić ojca

*Wydawnictwo MUZA
Nowa książka Amelie Nothomb już w księgarniach! Pomimo tego, że na bieżąco śledzę wszystkie nowości i zapowiedzi literackie, nowe książki Amelie na rynku zawsze mnie zaskakują! Ile ta kobieta ma fantastycznych pomysłów na porażające i oryginale opowieści! Tak, przed Wami kolejna recenzja książki Amelie Nothomb na Signum Temporis!
Pisarka uciekła się do podstępu, by dostać się na ważną uroczystość w Paryżu, na którą nie otrzymała zaproszenia. Do klubu przyjechali tego wieczoru iluzjoniści z całego świata, a wśród nich autorka dostrzega dwie ciekawe postacie, wyraźnie wrogo do siebie nastawione: grającego w pokera, trzydziestoletniego Joe Whipa oraz pięćdziesięcioletniego Normana Terence’a – wielkich amerykańskich magików. Ciekawość Amelie bierze górę i tak rozpoczyna się ta kolejna niezwykła historia…

Jest rok 1994. Joe Whip mieszka wraz z matką w Nevadzie. Ojciec porzucił rodzinę tuż po narodzinach chłopca. Jego matka jest nieszczęśliwą, notorycznie porzucaną przez mężczyzn, przesiąkniętą papierosami i alkoholem kobietą. To okrutne, ale chłopiec patrząc na matkę wcale się temu nie dziwi i w duchu myśli, że sam najchętniej by ją porzucił. Joe to spokojny chłopak, od ósmego roku życia pasjonujący się magią i karcianymi sztuczkami. Kiedy do ich domu wprowadza się kolejny kochanek matki, darmozjad, między mężczyznami wybucha kłótnia i czternastoletni wówczas Joe zostaje wyrzucony z domu. Chłopak porzuca szkołę i za otrzymane od rodzicielki pieniądze wynajmuje mały pokój w hotelu w centrum Reno. Jest za młody, by grać w kasynie, więc pozostaje mu włóczenie się w nocy po hotelowych barach, gdzie demonstruje karciane sztuczki. Przez rok utrzymuje się z napiwków, nieprzerwanie doskonaląc się w sztukach magicznych. 
Rok później, spotyka w barze starszego, tajemniczego mężczyznę, który z uwagą przygląda się jego sztuczkom. To spotkanie całkowicie odmieni jego życie. Następnego dnia Joe poznaje słynnego iluzjonistę Normana Terence’a i jego dwudziestokilkuletnią towarzyszkę, żonglerkę ogniem – Christinę. Norman postanawia przygarnąć tego niezwykle uzdolnionego chłopaka pod swój dach. Joe rozpoczyna naukę u mistrza i znajduje prawdziwy dom i opiekę. Kiedy Norman wyrusza w tournee, Joe spędza prawie cały czas z Christiną i coraz bardziej zaczyna się w niej zakochiwać. Na dodatek młodzieniec zaczyna interesować się szulerką i pragnie wykorzystać swój wielki talent, by szybko się wzbogacić nieuczciwie prowadzoną grą w karty. Norman traktuje chłopca, jak własnego syna i chce zrobić z niego porządnego człowieka. 
Największym marzeniem nastolatka staje się wyjazd na festiwal Burning Man, podczas którego Christina żongluje ogniem. Opiekunowie obiecują mu wspólną podróż, gdy skończy osiemnaście lat. Do tego czasu Joe obmyśla swój misterny plan zdobycia kobiety…
Amelie Nothomb stworzyła kolejną porażającą, mroczną i zarazem piękną opowieść o ludzkich pragnieniach, cierpieniu oraz uczuciach, które często okazują się zwykłą iluzją. Pisarka jak zwykle zaskakuje i akcentuje kilka ważnych kwestii dotyczących wychowania i tego, jak duże znaczenie ma miejsce, w jakim dorastamy i kształtujemy swoją osobowość. Joe mając za pierwszy przykład rozwiązłą matkę alkoholiczkę, postanawia nie powielać jej błędów i poczekać na prawdziwą miłość. Z kolei Norman, który całą młodość przehulał i “skakał z kwiatka na kwiatek”, nie doczekał się potomstwa i całą energię i namiętność przelewa na Joego, którego traktuje, jak prawdziwego syna nawet wtedy, gdy zostaje przez niego oszukany i odepchnięty. Do samego końca nie mamy jednak pewności, które uczucia są prawdziwe, a co jest grą. Mistrzostwo!
Wydawnictwo Muza (2013)
*wydanie francuskie / Librairie generale francaise (2013)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii amelie nothomb, książki dla dorosłych, wydawnictwo muza, zabić ojca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*