Gertrude Stein – Tender Buttons: Objects

Gertrude Stein, amerykańska pisarka, poetka, kolekcjonerka sztuki i feministka, miała ogromny wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Jedno z najbardziej znanych, rewolucyjnie poetyckie dzieło „Tender Buttons”, po raz pierwszy zostało opublikowane w 1914 roku i od samego początku uważane było za lekturę obowiązkową dla wszystkich poważnych miłośników literatury. 26 marca 2013 roku, dzięki wydawnictwu Chronicle Books, książka ponownie trafiła w ręce czytelników (na razie niestety tylko za granicą).

„Tender Buttons” to mała książka, która została podzielona na trzy sekcje: Żywność, Obiekty oraz Pomieszczenia. To kolekcja awangardowych wierszy, poetyckich akapitów, za pomocą których pisarka doceniła przedmioty codziennego użytku w swoim charakterystycznym stylu. Kolorowe, współczesne ilustracje Lisy Congdon przywołały do życia ptaki, zegary, kubki, pudełka, parasole oraz inne zwyczajne obiekty, które dzięki niej stały się nadzwyczajne. 

Gertrude Stein eksperymentowała, łamała zasady w ogólnie przyjętym porządku. Została okrzyknięta twórczynią awangardowego modernizmu, a jej dzieło uważane jest za najbardziej kubistyczny z jej utworów. 

*wszystkie ilustracje pochodzą ze strony Brain Pickings:

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chronicle Books, ciekawostki, Gertrude Stein, ilustracja, książki dla dorosłych, książki dla dzieci, Lisa Congdon, Tender Buttons: Objects. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*