Ostatnia przygoda detektywa Noska – Marian Orłoń

Przygód psich detektywów ciąg dalszy. Dzięki wydawnictwu Bona poznaliśmy niedawno parę niezwykłych tropicieli: lorda Hubera i psa Jaromira. Tymczasem oficyna Dwie Siostry przygotowała 19. tom fantastycznej serii “Mistrzowie ilustracji” – wznowienie książki Mariana Orłonia “Ostatnia przygoda detektywa Noska” zilustrowanej przez Jerzego Flisaka. Wielu dorosłych pamięta na pewno tę książkę z dzieciństwa – jedna z moich koleżanek z pracy ogromnie się wzruszyła na wieść o tym reprincie, co było dla mnie najlepszą rekomendacją i zachętą. Tak zaczęła się moja znajomość z emerytowanym detektywem, autorem słynnego dzieła “Na złodzieju czapka gore” – Panem Ambrożym i jego współlokatorem, wspólnikiem i najlepszym przyjacielem – mówiącym ludzkim głosem psem Kubą. Nasi przemili bohaterowie mieszkają w małym domku przy ulicy Odlatujących Ptaków, uważanej za jedną z najspokojniejszych w miasteczku. W sam raz dla emeryta i jego czworonożnego kompana, którego specjalnością są twarde kości do zgryzienia.

Codzienną rutynę i spokój zakłóca pojawienie się w miasteczku tajemniczego mężczyzny z czarną bujną brodą, który wynajmuje pokój u sąsiadki pani Sucharkowej. Uwadze detektywów nie umyka fakt, że broda wygląda na sztuczną i tym samym zagadkowy gość trafia na pierwsze miejsce osób podejrzanych. Tymczasem z pracowni miejscowego zegarmistrza, pana Ignacego Bratka zostaje skradziona wartościowa stara pozytywka, którą aptekarz Motylek oddał do naprawy. To idealna sprawa dla Ambrożego Noska i psa Kuby, którzy od razu rozpoczynają śledztwo, kierując się starą zasadą:, “jeśli nie wiemy tego, co chcemy wiedzieć, zastanówmy się nad tym, co wiemy, a dojdziemy do tego, czego nie wiemy”. 
To wskazówka również dla Was Drodzy Czytelnicy. Poza dziwnym brodaczem wraz z detektywami poznamy kolejne podejrzane osoby, a w pracowni znajdziemy kilka dowodów w sprawie. Czy będą one wystarczające, by rozwiązać tę łamigłówkę? Przekonajcie się sami! Czeka na Was rewelacyjna powieść detektywistyczna, pełna zwrotów akcji, napięcia i humoru. Z czystym sumieniem wpisuję Pana Ambrożego Noska na listę moich ulubionych detektywów! 🙂
Marian Orłoń (1932–1990)
Prozaik, autor popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Wieloletni współpracownik czasopisma „Płomyczek”. Jest autorem wydanej przez Dwie Siostry książki „Ostatnia przygoda Detektywa Noska”.
Jerzy Flisak (1930–2008)
Wybitny plakacista, grafik, ilustrator, autor rysunków satyrycznych (m.in. popularnych cyklów „Krasnoludki są na świecie” i „Co robi nasz Bobik?”). Redaktor graficzny tygodnika „Szpilki”. Publikował w licznych gazetach i czasopismach, ilustrował książki dla dzieci i dorosłych. Za swoją twórczość plastyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród. Zilustrował wydaną przez Dwie Siostry książkę „Zwierzyniec państwa Sztenglów” i „Ostatnia przygoda detektywa Noska”.
Wszystkie ilustracje i biogramy pochodzą ze strony wydawnictwa Dwie Siostry:

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jerzy Flisak, książki dla dzieci, Marian Orłoń, Mistrzowie Ilustracji, Ostatnia przygoda detektywa Noska, Wydawnictwo Dwie Siostry. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*