Spotkanie z Joanną Bator. Prowadzenie: Przemysław Czapliński – Sala Czerwona Pałacu Działyńskich, zdjęcia

Joanna Bator nareszcie w Poznaniu! Był to w tym tygodniu jeden z tematów przewodnich w pracy. Tego spotkania po prostu nie można było opuścić. Udało nam się nawet dotrzeć w miarę na czas (niestety większość spotkań odbywa się w godzinach 17-18, kiedy to księgarze jeszcze pracują…), w sam raz na wyczerpujące wprowadzenie Przemysława Czaplińskiego. Było o ciemności, „Piaskowej górze”, Japonii, kobiecej przyjaźni, kociarach, „Chmurdalii” i żywiołach. Widok pełnej Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich oraz liczne pytania uczestników spotkania, cieszyły oczy i uszy. Były autografy i oczywiście zdjęcia…

Joanna Bator – felietonistka i powieściopisarka.
Przez wiele lat była pracownikiem naukowym Instytutu Socjologii i Filozofii PAN, związana także z innymi uczelniami i instytucjami naukowymi w Polsce i za granicą. Obecnie swoje zainteresowania koncentruje głównie wokół literatury. Powieść „Piaskowa Góra” (2009,) przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia, niemiecki przekład znalazł się w finale Niemieckiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej), który ugruntowała kolejna książka – „Chmurdalia” (2010, nominacja do Nagrody Literackiej Nike). Najnowsza powieść, „Ciemno, prawie noc” ukazała się jesienią 2012. Znawczyni i wielbicielka kultury japońskiej. Efektem jej dwuletniego pobytu w Japonii była książka „Japoński wachlarz” (2004) uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak w 2005 roku.
Przemysław Czapliński – krytyk literacki, profesor literatury współczesnej, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Autor wielu artykułów i książek z zakresu krytyki literackiej, m.in. „Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996” (1997), „Literatury polskiej 1976-1998” (razem z Piotrem Śliwińskim, 1999), „Kontrapunkt. Rozmowy o książkach” (wspólnie z Piotrem Śliwińskim, 1999), „Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90.” (2002).
*informacja prasowa Czwartki Literackie

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Joanna Bator, Piaskowa Góra, Przemysław Czapliński, spotkanie autorskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*