Jimmy Liao – Dźwięki kolorów

Czy próbowaliście sobie wyobrazić coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliście? Zamknęliście oczy i malowaliście obraz w swojej głowie używając jedynie wyobraźni? Po omacku poszukiwaliście kształtów, kolorów i zapachów? A może po prostu daliście się pochłonąć fantazji i nie potrzebowaliście zamknięcia tego w żadnej formie ani przestrzeni? Jak wiele obrazów tworzy się w naszej głowie, obrazów, których nikt więcej, poza nami nigdy nie zobaczy? Odpowiedź na to pytanie zna bohaterka zjawiskowej książki Jimmy’ego Liao “Dźwięki kolorów” – dziewczynka, która pewnego dnia straciła wzrok i zaczęła uczyć się świata od nowa. Motyw osoby niewidomej już kilkakrotnie pojawił się w literaturze dla dzieci (“Tydzień Konstancji”, “Czarna księga kolorów”), dzięki temu już najmłodsi czytelnicy mogą dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tej niepełnosprawności.
“Dźwięki kolorów” to książka pełna obrazów, które nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim czyta. Niepotrzebne są do tego żadne słowa. Młoda niewidoma dziewczynka zabiera nas w inspirującą podróż z jednej stacji metra do drugiej. Dzięki ogromnej wyobraźni i pomysłowości bohaterki trafimy do zachwycających i magicznych miejsc. To jedna z tych sugestywnych wędrówek, których nie doświadcza się, na co dzień. Dzięki książce przeżyjemy cały wachlarz emocji i trafimy do miejsc wyśnionych. Począwszy od zapierających dech w piersiach roślinnych labiryntów i krętych korytarzy, po przerażające podziemne tunele, gdzie czają się różne stwory.

Razem z bohaterką będziemy szybować w powietrzu z ptakami, pływać z delfinami, opalać się na grzbiecie wieloryba, a nawet dotrzemy na sam koniec świata. Czasem zgubimy drogę do celu, spiesząc się zapomnimy, co w życiu ważne. Zdarzy nam się wsiąść do złego metra i przegapić nasz przystanek. Podobnie jak niewidoma dziewczynka nie wiemy czasem, dokąd zmierzamy i jak znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Szukamy szczęścia i chcemy, by obok nas był ktoś blisko, kto zawsze chętnie przeczyta na głos ulubiony wiersz.
Jimmy Liao stworzył poetycką i metaforyczną opowieść, do której czytelnik będzie wielokrotnie powracał na każdym etapie swojego życia. “Dźwięki kolorów” podarowane w dzieciństwie będą jedną z tych lektur, które czytelnik zawsze będzie chciał mieć przy sobie. Zainspiruje dzieci do korzystania z własnych zmysłów i pozwoli im zobaczyć świat z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki tej niezwykłej historii zawsze będziemy pamiętać, że świat nie ma granic, a całe piękno kryje się w naszych umysłach.
Wydawnictwo: Officyna (2012)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dźwięki kolorów, ilustracja, Jimmy Liao, książki dla dzieci, Officyna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*