Alf Prøysen, ilustracje Krystyna Witkowska – Maleńka pani Flakonik

Wydawnictwo Dwie Siostry upodobało sobie maleńkich bohaterów. Na pewno pamiętacie Michałka Opałka, najmniejszego chłopca na świecie sypiającego w pudełku od zapałek? Albo uroczą rodzinkę tycich Pożyczalskich mieszkających pod podłogą starego domu? Tym razem specjalizująca się w wydawaniu klasyki dla najmłodszych oficyna postanowiła przypomnieć czytelnikom o Pani Flakonik, nieco zwariowanej, najmniejszej na świecie starszej damie, która w ciągu nocy maleje do rozmiarów flakonika na ocet czy oliwę. Jest to ostatnia rzecz, jakiej potrzeba jej do pełni szczęścia, tym bardziej, że czeka na nią zwykle mnóstwo obowiązków. Na szczęście zawsze udaje się jej znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji, na przykład dzięki zdolności komunikowania się ze zwierzętami, którą posiadają wszystkie małe istoty.

Pani Flakonik jest pomysłowa i sprytna, zawsze ma pod ręką praktyczne rozwiązanie dla swoich problemów. Im mniejsza, tym bardziej cwana, często posuwa się do szantażu, by dostać to, czego potrzebuje (jedno zwierzę straszy drugim, jeśli nie wykona powierzonego zadania, swoim narzekaniem jest w stanie wpłynąć na pogodę, a komplementami na kuchenne naczynia). Niejedna gospodyni domowa dałaby się zmniejszyć, by posiąść takie umiejętności. Owszem, pani Flakonik potrafi być przebiegła, ale gdy trzeba rusza z pomocą, by uszczęśliwić swoich sąsiadów. Jak to starsza pani, zawsze musi mieć ostatnie słowo, nie znosi sprzeciwu i nie zamierza nikomu schodzić z drogi. Słysząc słowa krytyki pod adresem swoich pysznych pierniczków, potrafi nieźle namieszać. Krótko mówiąc, lepiej z nią nie zadzierać. Momentami jej upór i styl działania potrafią zirytować, by za chwilę rozśmieszyć i wzruszyć.
W Szwecji i Norwegii czytelnicy znają panią Flakonik, jako panią Łyżeczkę. Jej twórca – norweski pisarz i kompozytor Alf Prøysen zdobył sławę na całym świecie, a jego seria o przygodach malutkiej starszej pani od lat fascynuje najmłodszych czytelników. “Maleńka pani Flakonik” to zbiór pięciu opowiadań idealnych do czytania dzieciom przed snem. Książka przywróci rodzicom wiele wspaniałych wspomnień, oczaruje i rozbudzi wyobraźnię u dzieci. Dodatkowym atutem polskiego wydania są charakterystyczne, oryginalne ilustracje wybitnej ilustratorki i graficzki – Krystyny Witkowskiej.
Wydawca: Dwie Siostry (2014)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alf Prøysen, Krystyna Witkowska, książki dla dzieci, Maleńka pani Flakonik, Mistrzowie Ilustracji, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*