Anne-Cath. Vestly – 8+2 i ciężarówka

82 82

Książki znakomitej norweskiej autorki literatury dziecięcej – Anne-Cath. Vestly były częścią dzieciństwa niejednego czytelnika. Vestly jest w Norwegii uważana za legendę, stawianą na równi z innymi popularnymi skandynawskimi pisarzami, jak Astrid Lindgren, Elsa Beskow, Åke Holmberg czy Maria Gripe. ”8+2 i ciężarówka” to pierwszy tom przygód sympatycznej rodzinki, o której jakiś czas temu mogliście już przeczytać na blogu. Zanim jednak bohaterowie książki spakowali walizki, zabrali oszczędności życia i wspólnie z babcią przeprowadzili się do domku w lesie, przeżyli masę przygód w Oslo, gdzie zajmowali malutkie, składające się z pokoju i kuchni mieszkanie czynszowe. Zanim zaczniecie narzekać na wspólny pokój z bratem czy siostrą, pomyślcie, że rodzeństwo z książki Anne-Cath. Vestly zajmowało ten sam pokój w osiem osób! Do tego wszystkiego musimy dodać jeszcze ciężarówkę (na szczęście zaparkowaną pod domem), dzięki której ojciec Maren, Marcina, Marty, Madsa, Mony, Milly, Miny oraz Morciszka zarabiał na życie (usługi przewozowe: przeprowadzki, przewożenie towaru).

Dzieci z książek Anne-Cath. Vestly są pełne energii, lubią tańczyć, skakać i śpiewać, co nie do końca podoba się sąsiadce mieszkającej piętro niżej. Wyobraźmy sobie jednak osiem par nóg, które w tym samym czasie biegają po małym mieszkaniu oraz osiem krzyczących, najczęściej naraz buzi. Równanie dość proste – wielka wrzawa od rana do wieczora gwarantowana. Wesoła gromadka ma jednak metodę na skarżącą się sąsiadkę. Gdy ta już nie może wytrzymać hałasu i grozi skargą u gospodarza budynku, dzieci zakładają buty i wychodzą w plener, by tam dać upust swoim emocjom, wyobraźni i niespożytej wprost energii. Za każdym razem rodzina zwiedza inne miejsce, idzie na ulicę, na której jeszcze nigdy nie była. Tata tej wesołej gromadki w tym czasie ciężko pracuje, ale zawsze ma przy sobie zdjęcia najbliższych, rozwieszone na tylnej ścianie skrzyni ciężarówki. Pewnego dnia samochód zostaje skradziony wprost sprzed domu i dzieciaki postanawiają na własną rękę wyruszyć na poszukiwania. Nie będzie to wcale takie łatwe, jednak czasem, gdy oczy czegoś nie widzą, warto wsłuchać się w otaczający nas świat, a rozwiązanie zagadki może niespodziewanie pojawić się na horyzoncie.

Rodzeństwo jest ze sobą bardzo zżyte i wspiera siebie nawzajem. Nikomu nie przeszkadza, że nosi ubrania po starszym ani, że dzieli jeden pokój w osiem osób. Każdy ma za to własną miednicę i co wieczór wędruje do kuchni, by się umyć, a rano wykonać pranie. Dzieci są samodzielne, nie narzekają, potrafią często przejąć inicjatywę i pod czujnym okiem mamy wykonywać powierzone domowe obowiązki. A będzie ich sporo, tym bardziej, że w odwiedziny ma zamiar przyjechać dawno niewidziana babcia. Z początku przerażona dużym miastem staruszka, szybko obdarza wszystkie dzieciaki sympatią i postanawia zatrzymać się u nich na dłużej. Nie przeszkadza jej nawet to, że jej materac musi być rozłożony na kuchennej szafce, gdyż w całym mieszkaniu nie znalazł się już nawet mały skrawek podłogi, żeby na nią kogoś dodatkowego wcisnąć. Mimo niedogodności, rodzina zawsze potrafi sobie poradzić i dodatkowo ma z tego ogromną frajdę. Choć w mieszkaniu jest ciasno, z ochotą zapraszają do siebie gości i robią przyjęcia z samodzielnie wypiekanym chlebem i bułeczkami, których zapach roznosi się po całej kamienicy. Dzieci cieszą się z małych rzeczy. I choć nie mają w domu pudeł wypchanych zabawkami, potrafią wyprawić najlepsze przyjęcie i dzięki swojej wyobraźni zdziałać małe cuda.

“8+2 i ciężarówka” to idealna książka dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci, które spędzają wakacje w mieście. Dzięki wspaniałym bohaterom zobaczycie, jak wiele wrażeń i zabawy oferuje miasto, i że za każdym rogiem czai się przygoda. Wystarczy użyć swojej wyobraźni i radością oraz pomysłowością zarażać innych. Anne-Cath. Vestly w mistrzowski sposób opisuje codzienne życie w mieście w drugiej połowie XX wieku i zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego poznawania świata i zabawy. Czasami tak niewiele potrzeba, by być szczęśliwym.

Wydawnictwo: Kolekcja książkowa Cała Polska Czyta Dzieciom Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz tygodnika Polityka (2008) / Dwie Siostry (2015)

http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii 8+2 i ciężarówka, Anne - Cath. Vestly, cała polska czyta dzieciom, Kolekcja książkowa Cała Polska Czyta Dzieciom, książki dla dzieci, Marianna Oklejak, recenzja, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Anne-Cath. Vestly – 8+2 i ciężarówka

  1. Z książką w świat pisze:

    Niestety trudno znaleźć pierwszą część w księgarniach. Pozostaje biblioteka albo allegro… A może doczekamy się jakiegoś wznowienia, w końcu niedawno wyszła tak pięknie wydana część druga ?:-)

  2. No i doczekaliśmy się! Dwie Siostry – dzięki za wznowienie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*