Joanna Wachowiak – Historyjki dla małych uszu

historyjki

Czas wspólnego czytania i przeżywania bajek jest czymś wyjątkowym w życiu każdej rodziny. Rodzice marzą, by ich dzieci polubiły książki od najmłodszych lat i za wszelką cenę starają się dobierać lektury, które przykują ich uwagę na dłużej. Ale przedszkolak to wybredny „czytelnik”. Pięknie wydane, kolorowe książki wzbudzają zainteresowanie dzieci w pierwszej kolejności. Coraz bardziej popularne są ilustrowane pozycje z minimalną albo zerową ilością tekstu, które dzięki kreatywności rodziców i samych dzieci mogą co dzień stawać się inną opowieścią. Jednak na wyciszenie i do czytania przed snem, dorośli wciąż najchętniej wybierają dla swoich pociech krótkie opowiadania (widzę to na co dzień w księgarni).

Sympatyczne leśne zwierzątka zamieszkujące w książkach Joanny Wachowiak zdobywają coraz liczniejsze grono czytelników. “Historyjki dla małych uszu” oraz wcześniejsze “Opowiastki…” to proste i barwne książki, które znakomicie sprawdzą się w domu i przedszkolu. Każda opowieść liczy zaledwie kilka stron i zakończona jest bardzo czytelnym morałem, który jest świetną okazją do dalszych rozmów i zabaw z dziećmi. Akcentując ważne zdarzenia, postawę i emocje głównych bohaterów opowiadań, możemy zachęcać najmłodszych do formułowania własnych wypowiedzi, zadając pytania o powód zaistniałej sytuacji.

hist01 hist02

 

Wyciszające i pełne ciepła historyjki udowodnią przedszkolakom, że marzenia się spełniają, ale musimy czasem dopomóc trochę swojemu szczęściu. Mały kotek przekona się, że uśmiech ma ogromną moc i pozwala przełamywać pierwsze lody, a orzeł w jeden dzień nauczy się latać, czyniąc z tego jedną ze swoich największych aspiracji. Będziemy świadkami pięknej współpracy zwierzątek, które razem potrafią znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji.

Autorka mocno akcentuje wartość przyjaźni i pomocy innym istotom. Neguje postawę bierną i niechętna, lenistwo oraz zawiść. A wszystko przedstawia w sposób prosty i czytelny dla kilkuletniego dziecka, które dzięki sympatycznym ilustracjom Anity Głowińskiej, będzie mogło poczuć się prawdziwym czytelnikiem, nie potrafiąc jeszcze czytać.

hist1 hist2 hist3 hist4 hist5

Wydawnictwo: Bis (2015)
Ilustracje: Anita Głowińska

http://wydawnictwobis.com.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Anita Głowińska, Joanna Wachowiak, książki dla dzieci, recenzja, Wydawnictwo BIS i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*