Chris Grabenstein – Biblioteka pana Lemoncella


lemoncover

“Biblioteka pana Lemoncella”, amerykański bestseller dla dzieci i młodzieży, to ukłon jego twórcy – Chrisa Grabensteina w stronę bibliotekarzy i samej instytucji, jaką jest biblioteka. To jednocześnie podpowiedź, jak zachęcić dzieci do spędzania swojego wolnego czasu w bibliotece i dowód na to, że czytanie książek i poszukiwanie informacji na własną rękę nie tylko rozwija umysł, ale może stać się prawdziwym wyzwaniem i wielką przygodą.

Tytułowy pan Lemoncello to ekscentryczny miliarder, najsłynniejszy na świecie producent gier komputerowych dla dzieci. Wykorzystując ogromne fundusze i swoje genialne pomysły, postanawia ufundować miastu Alexandriaville supernowoczesną bibliotekę, posiadającą nie tylko ogromne książkowe zbiory, ale również elektroniczne centrum nauki, instruktażowe hologramy, roboty układające książki na półkach oraz dziesięć ekranów, które zgodnie z systemem Klasyfikacji Dziesiętnej Deweya ukazują barwne i wciąż zmieniające się obrazy, związane z kategoriami systemu katalogowego biblioteki. Nad całym projektem i wielkim otwarciem czuwa znana w całym miasteczku bibliotekarka, dr Zinczenko, jako jedyna wtajemniczona w to, co będzie skrywać niewiarygodna i futurystyczna biblioteka. W ramach letniego programu czytelniczego zostaje zorganizowany konkurs dla uczniów miejscowej szkoły, w którym nagrodą jest nocna zabawa w bibliotece. Dwunastu zwycięzców, w tym główny bohater powieści, 12-letni Kyle Keeley, otrzymują zadanie stanowiące prawdziwe wyzwanie: “znajdź wyjście z biblioteki używając tylko swojego sprytu, książek i wskazówek porozrzucanych wokół”. Wiedza Kyle’a i jego przyjaciół o grach, książkach i bibliotece zostaje wystawiona na próbę. Między uczestnikami zabawy szybko pojawia się rywalizacja, obfitująca w podstępy i nieczyste zagrywki.

 

Nocna zabawa w bibliotece, próby zgarnięcia głównej nagrody oraz sama postać dziwacznego pana Lemoncello spodobają się wszystkim miłośnikom powieści Roalda Dahla, w szczególności “Charliego i fabryki czekolady”. Ucieczka z biblioteki okaże się o wiele bardziej skomplikowana niż bohaterowie z początku mogli przypuszczać. Kyle i jego przyjaciele muszą przestrzegać wskazówek związanych z konkretnymi książkami i rozwikłać wszystkie rodzaje tajemnych zagadek, by znaleźć ukrytą drogę ucieczki. Dzięki temu książka Chrisa Grabensteina to nie tylko pełna humoru i napięcia powieść, ale również gra sama w sobie, w którą mogą zaangażować się sami czytelnicy. Miłość do literatury jest koniecznością, jeśli chce się uciec z tajemniczej biblioteki. Książka wypełniona jest po brzegi błyskotliwymi literackimi odniesieniami i znakami graficzno – słownymi. Rodzice, nauczyciele i bibliotekarze mogą wyłapywać nazwiska autorów i tytuły wielu klasycznych książek, po które z pewnością wielu młodych czytelników będzie chciało sięgnąć po lekturze “Biblioteki pana Lemoncella”.

Powieść świetnie sprawdzi się jako lektura uzupełniająca dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Nie tylko ukazuje bibliotekę, jako miejsce tajemnicze i fascynujące i zachęca do częstszego korzystania z jej zbiorów, ale również ożywi dyskusję na temat Klasyfikacji Dziesiętnej Deweya i ogromnego znaczenia tradycyjnych umiejętności bibliotecznych. Śledząc perypetie bohaterów przekonamy się, że do rozwiązywania problemów i zagadek potrzebna jest nie tylko wiedza, ale również umiejętność pracy zespołowej i szybkiego myślenia.

Uwaga! Krąży plotka, że w książce ukryta jest jeszcze jedna zagadka logiczna, ale której nie znajdziecie w tej historii…

Wydawnictwo: Wilga (2015)

http://sklep.gwfoksal.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chris Grabenstein, książki dla dzieci, recenzja, wydawnictwo Wilga i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*