Sarah Crossan – Kasieńka


kasienka

Wydawnictwo Dwie Siostry zakończyło rok 2015 w wielkim stylu, wypuszczając na rynek prawdziwe arcydzieło – literacki debiut irlandzkiej pisarki Sarah Crossan, zatytułowany “Kasieńka”. Wystarczyło kilka pierwszych stron, bym całkowicie przepadła i dała się pochłonąć historii dwunastoletniej imigrantki Kasi, która z dość przykrych powodów musi przeprowadzić się do Anglii.

Choć pisana wierszem, książkę czyta się jak prawdziwą prozę. Rozgrywające się wydarzenia poznajemy wyłącznie z punktu widzenia jednego bohatera – młodej dziewczyny, przed którą rozpoczyna się prawdopodobnie najtrudniejszy okres w życiu. Kasia co dzień musi staczać bitwę o przetrwanie w zupełnie obcej rzeczywistości i radzić sobie ze skrajnymi uczuciami. W nowym kraju czeka na nią obojętność ojca, który kilka lat wcześniej opuścił dom i wyjechał w nieznane, wściekłość i rozpacz matki, która za wszelką cenę chce odnaleźć męża oraz nienawiść ze strony szkolnych koleżanek. Kasieńka rozpoczyna naukę w szkole w Coventry, i choć ma prawie trzynaście lat, z powodu problemów z angielskim musi chodzić do klasy z jedenastolatkami. Dzieci w szkole traktują ją jak intruza, a szczególnie prześladowana jest przez naczelną szkolną tyrankę Claire i jej przyjaciółki, które śmieją się z jej biednego stroju i nazywają polską lesbijką, bo ma krótkie włosy i owłosione pachy. To naprawdę zbyt wiele dla dwunastoletniej dziewczyny, która właśnie zaczyna osiągać dojrzałość płciową.

 

Książka ukazuje przejmujący portret dziecka, które czuje na sobie ciężar nie tylko swoich zmartwień, ale również odpowiedzialność za szczęście swoich rodziców. Kasieńka nie ma nawet zapewnionej odpowiedniej przestrzeni, jakiej potrzebuje dojrzewająca dziewczyna. Śpi z mamą w jednym łóżku i co noc słucha jej płaczu. Matka nie potrafi pogodzić się z porzuceniem i nie radzi sobie ze swoimi uczuciami. Kasia zostaje wciągnięta w wir konfliktu dorosłych, który nie powinien dotyczyć dziecka, co więcej dziewczyna znajduje się w trudnej sytuacji wyboru między matką a ojcem, który zdążył założyć w Anglii nową rodzinę. Matka obsesyjnie go poszukuje, napędzana wściekłą determinacją. Kompletnie nie dostrzega, jak bardzo samotna i nieszczęśliwa jest jej córka. Kasieńka z kolei zamyka się w sobie i woli nie opowiadać matce o swoich problemach, wiedząc, że kobieta nie będzie w stanie jej zrozumieć i pomóc. Szkolny basen jest jedynym miejscem, gdzie Kasia może zapomnieć o wszystkich problemach. Tam poznaje życzliwego jej chłopca, Williama, z którym połączy ją wyjątkowe uczucie, pełne niezręczności i emocji pierwszej miłości. Tylko on jest w stanie utrzymać ją na powierzchni.

“Kasieńka” to pięknie napisana, niesamowicie wzruszająca książka, poruszająca ważną kwestię alienacji, której doświadcza wielu młodych imigrantów. Pomoże ona zrozumieć młodemu odbiorcy, jak czuje się uchodźca i jak trudno żyć cudzoziemcom w obcym kraju. 127 krótkich wierszy doskonale odzwierciedla pierwsze, nieśmiałe kroki, jakie Kasia stawia w nowym środowisku, to wycinki jej myśli i doświadczeń. Jej historia jest zwięzła, realistyczna i pełna smutku, ale pokazuje również wielką odwagę. Dziewczyna jest niezwykle silna, odporna na prześladowania i zawsze stara się pozostać wierna sobie.

To poetycka powieść o porzuceniu, imigracji, uprzedzeniach i pierwszej miłości dla dzieci od lat 12 i dorosłych. Bardzo ważna lektura, idealna na rozpoczęcie Nowego Roku.

„Gdy Mama powiedziała:
“Jedziemy do Anglii”,

Nie myślałam, że będę

Sama.

Wiedziałam, że będę inna,
Obca.
Wiedziałam, że nie będę rozumiała
Wszystkiego.

Ale myślałam, że może będę egzotyczna,

Jak ruda wiewiórka wśród szarych,

Tak, jak angielska dziewczynka byłaby egzotyczna w Gdańsku.

Ale nie jestem angielską dziewczynką w Gdańsku,
Jestem Polką w Coventry.

A to nie jest to samo,
Ani trochę.”

Wydawnictwo: Dwie Siostry (2015)
tekst: Sarah Crossan
tłumaczenie: Katarzyna Domańska

http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dzieci, recenzja, Sarah Crossan, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Sarah Crossan – Kasieńka

  1. Hosting pisze:

    Kasienka mnie zaintrygowala. Fragmenty, ktore cytujesz i pokazujesz – bardzo poruszajace. Ciekawa jestem, jak taka forme odbieraja ci, do ktorych ta ksiazka jest skierowana, czyli nastolatki. Moze napiszesz suplement do recenzji, kiedy Twoja corka przeczyta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*