Melanie Rutten – Mój Cień

cienokladka

Ta książka płonie! – to pierwsza myśl, jaka przemknęła mi przez głowę, gdy wzięłam do ręki “Mój Cień” – piątą autorską pozycję dla dzieci belgijskiej pisarki i ilustratorki Melanie Rutten. Być może dzieciństwo spędzone blisko natury w Afryce i Ameryce Środkowej miało silny wpływ na styl jej prac i sprawiło, że artystka upodobała sobie ciepłe i jasne barwy. Intensywne kolory wybuchają i oświetlają twarz strona po stronie, a czerwono-żółta roślinność wesoło tańczy niczym płomienie. Melanie Rutten starannie dobiera techniki do tworzenia swojego świata i łącząc subtelność z żywiołem potrafi powołać do życia wyjątkowych bohaterów.

Wszechświat Melanie Rutten wypełniony jest przez zwierzęta, które przypominają ludzi. “Mój Cień” to historia o smutnym Jeleniu, wysportowanym Kocie, małym zagubionym Rycerzu, Króliczku, który chce dorosnąć, wszechobecnym Cieniu oraz Książce, która nie cierpi czegoś nie wiedzieć. Ich ścieżki krzyżują się ze sobą i podczas wspólnego spaceru postacie stawiają wiele pytań egzystencjalnych oraz konfrontują swoje poglądy. Autorka porusza wiele ważnych i osobistych tematów, wywołujących silne i przeciwstawne emocje: rozwód, śmierć, dorastanie, odwaga, solidarność. Każde słowo dobiera z ogromną starannością, aby wyrazić siłę uczuć bohaterów. Jeleń, Książka i Cień reprezentują grupę dorosłych. Są wyrozumiali i cierpliwi, zawsze w pobliżu, czuwają nad Kotem, Rycerzem i Króliczkiem, dla których wspólna wędrówka staje się momentem inicjacji w dorosłe życie. Bohaterowie uczą się żyć razem, zakładają zespół i postanawiają wspiąć się na szczyt wulkanu. Przeżywając różne rodzaje lęków, wzajemnie się wspierają i rozśmieszają do łez.

cien06 cien01

 

Każdy z nich ma swoją historię. Kot chce zostać mistrzem piłki nożnej, ale tak naprawdę boi się, że nie sprosta oczekiwaniom otoczenia. Nie mogąc pogodzić się z rozwodem rodziców, Żołnierz prowadzi nieustanną wojnę przeciwko wszystkim. Z kolei Króliczek dąży do samodzielności i pomimo wielkiej potrzeby bliskości ma poczucie, że musi iść własną drogą, za głosem instynktu. Identyfikując się z doświadczonymi przez los bohaterami dziecko chętniej stawi czoła swoim obawom i rozwinie umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Książka mądrze i dyskretnie pomoże zbudować małemu czytelnikowi pozytywny obraz siebie i pokonywać przeszkody, jakie stawia przed nim świat.

Autorka buduje niewidzialne mosty między bohaterami, między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Krok po kroku odkrywa przed czytelnikiem, co to znaczy żyć samodzielnie i z innymi, słuchać drugiego człowieka, a jak mówić o swoich uczuciach i obawach. Ale “Mój Cień” to również piękny album – wędrówka w bogatą i bujną przyrodę. Dominującymi kolorami są czerwony, brązowy i żółty, które nadają ilustracjom wrażenie ciepła, ale zawsze gdzieś obok, w tym jasnym świetle czai się życzliwy i opiekuńczy cień – symbol naszych lęków. Gwarny świat Melanie Rutten pełen jest szczegółów i oferuje nam wiele liryczno – filozoficznych rozważań na temat naszego miejsca w rodzinie i w świecie.

“Mój Cień” to idealna lektura dla każdego bez względu na wiek czy doświadczenia życiowe.

cien02 cien05

cien03 cien04

Wydawnictwo: Wytwórnia (2015)
tekst i ilustracje: Melanie Rutten

http://wytwornia.com

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dzieci, Melanie Rutten, recenzja, Wydawnictwo Wytwórnia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Melanie Rutten – Mój Cień

  1. Julia Orzech pisze:

    Piękne ilustracje, a tematyka tak bogata i ciekawa, że nie mogę się doczekać lektury. Nie znałam wcześniej autorki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*