Toon Tellegen, ilustracje Rotraut Susanne Berner – TATA

tatacover1

Holenderski pisarz Toon Tellegen zasłynął na świecie przede wszystkim dzięki swoim poetyckim i filozoficznym opowiadaniom o zwierzętach, które próbują odnaleźć się w intrygującym, ale nie zawsze zrozumiałym dla nich środowisku. Krótkie opowieści Tellegena (“Nie każdy umiał się przewrócić” oraz “Urodziny prawie wszystkich”) znalazły się również w polskich księgarniach dzięki wydawnictwu Dwie Siostry, które w tym roku postanowiło zaprezentować czytelnikom nieco inne oblicze wielokrotnie nagradzanego autora. Wszystko za sprawą książki “Tata”, która jest portretem najbardziej niesamowitego ojca na świecie.

Na książkę składają się 42 krótkie rozdziały, których narratorem jest mały chłopiec Józef. Historie przez niego opowiadane to zlepek wspomnień, niezachwianych jakąkolwiek logiką. Tata dosłownie przyturlał się z oddali do jego stóp. Jest tak wysoki, że kiedy Józef chce mu coś powiedzieć, musi wspinać się po nim do samego ucha. Kiedy zmęczy się wspinaczką, może na chwilę odpocząć na jego ramieniu. Tata jest nie tylko największym człowiekiem na świecie, ale również najpotężniejszym. Potrafi rozprawić się z każdym koszmarem sennym i uratować migdałki Józefa przed wycięciem. Świetnie tańczy, potrafi stać się niewidzialnym i rozciągać na każdą długość, jakby był z gumy. Dla chłopca tata umie dosłownie wszystko, zna odpowiedź na każde pytanie i nigdy by się na niego z nikim nie zamienił.

tata02 tata03

 

Prawie każdy rozdział rozpoczyna się od słów “Mój tata” i jest groteskowym portretem człowieka, stworzonym przez bezgraniczną wyobraźnię małego chłopca. Opisywana przez niego relacja z tatą jest bardzo wyrazista, ale tak naprawdę jest tylko dziecięcą fantazją, marzeniem małego chłopca o rodzicu idealnym. Józef jest kronikarzem ojcostwa i własny tata staje się dla niego przedmiotem adoracji. Ale pierwszy rozdział wyraźnie sugeruje, że tata Józefa pojawił się w jego życiu, gdy ten miał już kilka lat. I tak samo nagle potrafi znikać, na krótsze i dłuższe okresy czasu. I choć Józef bardzo za nim tęskni, to wie, że tata zawsze do niego wróci. Z jednej strony książka przepełniona jest humorem i przygodą, z drugiej pełno w niej symboli i wątpliwości, które mogą młodemu czytelnikowi nasuwać wiele pytań.

Toon Tellegen to pisarz niesforny, który nie daje się umieścić w żadnej przyjętej literackiej przegródce. Z każdą kolejną książką czytelnicy odkrywają jego niezwykły świat, w którym wszystko żyje w absolutnej symbiozie: poetycki język, wyobraźnia, forma i treść. Pisarz jest wirtuozem językowym, nawet bawiąc się swoimi myślami i symbolami, nigdy nie pozbawia swoich książek poważnego wydźwięku. “Tata” zachwyci wszystkich miłośników języka oraz ilustracji, za które tym razem odpowiedzialna jest Rotraut Susanne Berner – autorka bestsellerowej “Ulicy Czereśniowej”. Jej wielobarwne, absurdalne i nieproporcjonalne obrazy świetnie oddają relację ojciec – syn i działają na wyobraźnię.

Książka dla dzieci od lat 7 i każdego taty.

Wydawnictwo: Dwie Siostry (2016)
tekst: Toon Tellegen
ilustracje: Rotraut Susanne Berner
tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dzieci, recenzja, Rotraut Susanne Berner, Toon Tellegen, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*