Ricardo Henriques, ilustracje André Letria – Morze Zadaniariusz TAKO

morzecover

Na rynku książki dla dzieci pojawia się coraz więcej wysmakowanych graficznie i starannie opracowanych edytorsko encyklopedii, picturebooków i bloków z zadaniami poświęconych przyrodzie i zwierzętom. Oficyny, które skupiały się głównie na wydawaniu beletrystyki, wprowadzają do swojej oferty leksykony i inwentarze, które zachęcają do zakupu formą, ilustracjami i pomysłowością, bo dzięki tej mieszance przestają być dla młodego czytelnika tradycyjnym kompendium z suchymi faktami. Konkurencja rośnie, a wydawnictwa zaczynają prześcigać się w wydawaniu coraz ciekawszych, świetnie ilustrowanych książek popularnonaukowych, nie tylko zapraszając do współpracy znanych polskich ilustratorów, ale również wprowadzając na polski rynek światowe bestsellery, udowadniając, że o przyrodzie i geografii można uczyć na wiele sposobów, jednocześnie doskonale przy tym bawiąc.

morze5

 

Toruńskie wydawnictwo TAKO, które za główny cel postawiło sobie promocję dobrej literatury i ilustracji dla dzieci oraz popularyzację książek obrazkowych, poszerzyło w tym roku swoją ofertę o pozycję wyjątkową. “Morze Zadaniariusz” to książka świeża, pomysłowa, pełna ciekawostek i humoru. Jej autorzy, Ricardo Henriques i André Letria zapraszają spragnionych przygody młodych czytelników do wejścia na pokład statku i zamoczenia się w morskiej wodzie, a wszystko po to, by oddać hołd wielkim basenom, tak ważnym dla portugalskich żeglarzy i wszystkich wielbicieli dorsza i sardynek. Dzięki książce dzieci lepiej poznają historię i kulturę Portugalii oraz morskie legendy. Odkryją istoty mieszkające w głębinach i znaczenie wielu słów związanych z morzem.

Morską wyprawę koniecznie rozpocznijcie od zapoznania się z indeksem alfabetycznym znajdującym się na początku książki. Wszystkie definicje są jasne i wymowne, ale potrafią również zaskoczyć i z całą pewnością zachęcić do kontynuowania czytania oraz przeprowadzania ciekawych doświadczeń. Na niebieskich stronach znajdziecie mnóstwo propozycji do twórczej zabawy. Możecie stworzyć meduzę z recyklingu, naszyjnik z muszelek lub piracką czapkę. Dowiecie się, jak prawidłowo robić węzły i co uczynić, by plastelina utrzymywała się na powierzchni wody niczym statek. Ricardo Henriques i André Letria stworzyli książkę wypełnioną informacjami, zapraszając czytelników do myślenia, odkrywania i zabawy rozwijającej kreatywność i wyobraźnię. Pod wieloma definicjami można jednocześnie znaleźć ciekawe zadanie, na przykład: Dziennik pokładowy – załóż blog i opisuj swoje przygody z wakacji, Chłopiec okrętowy – weź domowego mopa i co godzinę umyj podłogę w kuchni i łazience. Nie zawsze będzie łatwo, wiele zadań wymaga zaangażowania, wytrwałości i pomocy innych członków rodziny, ale jedno jest pewne – czeka na Was fantastyczna przygoda.

morze2

morze4

Ilustracje świetnie współgrają z krótkimi tekstami i dzięki temu, że opierają się zaledwie na dwóch kolorach: niebieskim i czarnym, doskonale podkreślają magiczną i tajemniczą atmosferę panującą na morzach i oceanach. Obrazy pojawiają się na prawie każdej stronie, są czytelne i dobrze przystosowane dla młodych odbiorców, zachęcają do aktywności poznawczej i ułatwiają przyswajanie wiedzy. Na ostatniej stronie czeka na Was prawdziwy deser: lista oburzonych i wykluczonych słów, dla których nie starczyło w Zadaniariuszu miejsca. Nie dały się jednak szybko spławić i cierpliwie czekają na Wasze definicje. A więc do roboty, Marynarze! Ruszajcie do portów i dajcie się porwać morskiej przygodzie!

morze6

Wydawnictwo: TAKO (2016)
tekst: Ricardo Henriques
ilustracje: André Letria
przekład: Jakub Jankowski

http://tako.biz.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii André Letria, książki dla dzieci, recenzja, Ricardo Henriques, Wydawnictwo TAKO i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*