Oto jest Monachium – tekst i ilustracje: Miroslav Šašek DWIE SIOSTRY

sasekcover

Miroslav Šašek to czeski ilustrator i autor, najbardziej zapamiętany z serii książek dla dzieci “Oto jest…”, która od samego początku pełniła ważną rolę w edukacji turystycznej najmłodszych, przedstawiając wybrane wielkie miasta i regiony na świecie. Šašek urodził się w Pradze w 1916 roku i już od najmłodszych lat przejawiał uzdolnienia plastyczne. Zachwycał się malarstwem i rysunkiem, ale by spełnić oczekiwania rodziców, studiował architekturę. Gdy w 1948 roku doszło w kraju do komunistycznego zamachu stanu, Šašek opuścił Pragę i wyemigrował do Monachium, gdzie przez kilka lat pracował w Radiu Wolna Europa. Pomysł na stworzenie popularnej serii pojawił się, gdy autor spędzał urlop w Paryżu i zauważył, że rodzice na wakacjach z dziećmi są zbyt pochłonięci innymi sprawami, niż uczenie potomstwa historii miejsca i podziwu dla otoczenia. Początkowo zamierzał stworzyć tylko trzy książki o Paryżu, Londynie i Rzymie, ale okazały się one tak skuteczne i popularne wśród dzieci, że w sumie powstało ich aż osiemnaście!

“Oto jest Monachium” to piąty tom kultowej serii wydany w Polsce przez Wydawnictwo Dwie Siostry, które wybrało do tej pory miasta: Paryż, Londyn, Rzym, Nowy Jork i właśnie Monachium. Wraz z książkami cofamy się w czasie o ponad 50 lat. “Oto jest Monachium” ukazała się dokładnie w 1961 roku i pomimo wielu zmian, jakie nastąpiły przez te wszystkie lata w mieście, książka nie traci na aktualności. Šašek dokonał takich wyborów obiektów i treści, że jego książki mogą być bez problemu wydawane w każdych czasach. Niezbędna jest oczywiście drobna aktualizacja, bo o ile nie zmienia się położenie miasta, największe zabytki, główne przysmaki i tradycje mieszkańców, o tyle wraz z postępem technologicznym, ekonomicznym i kulturowym miasto zmienia się każdego dnia i z biegiem lat znikają kolejne elementy, stanowiące codzienność mieszkańców danych czasów. Obecnie nie zobaczymy na ulicach Monachium ludzi ubranych w tradycyjne bawarskie stroje, chyba że trwa akurat Oktoberfest, podobnie wozów zaprzężonych w konie dostarczających lodu do restauracji. Nie płaci się już marką niemiecką, a stare tramwaje można zobaczyć w muzeum transportu miejskiego. Jednak niezmiennie od 1810 roku odbywa się w Monachium Oktoberfest – wielkie dożynki chmielne, które co roku przyciągają do miasta kilka milionów smakoszy piwa, kiełbasek i pieczonych kurczaków, a Frauenkirche, czyli katedra Najświętszej Marii Panny oraz Nowy Ratusz, to wciąż symbole miasta i główne cele wycieczek.

sasek4sasek5

 

sasek3

Książki Miroslava Šaška są zabawne, pełne prostych, efektownych ilustracji i na tyle realnych i cennych wiadomości, aby stać się wartościowym źródłem informacji dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy. Rysunki są odważne, pomysłowe, humorystyczne, a ich styl retro posiada własny, unikalny urok. Dzięki temu są całkowicie trwałe nawet dla współczesnych czytelników. Książki z serii “Oto jest…” są niezwykle estetyczne, mnóstwo w nich światła i przestrzeni, czystych linii i świetne wykorzystanych kolorów. Šašek potrafił doskonale uchwycić ducha miejsca, koncentrując się na drobnych szczegółach, które wiele osób może zwyczajnie przeoczyć. Jego książki to rozkoszna podróż przez świat wielkich miast, obraz życia mieszkańców w określonym czasie.

Dzięki dobremu oku architekta i wrażliwości na piękno, Miroslav Šašek precyzyjnie połączył historyczne budowle z nowoczesnymi budynkami lat 60-tych. Stały się one znakomitym tłem dla wielu scen ulicznych, dzięki którym możemy podpatrzyć, jak 50 lat temu żyli mieszkańcy Monachium. Zaglądamy do najsłynniejszej monachijskiej piwiarni, kupujemy bilet na tramwaj, na którym pani konduktor w niebieskim mundurze przybija pieczątkę, wypożyczamy książkę z biblioteki na szynach i poznajemy młodych ludzi, którzy studiują na Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie postacie i scenki wydają się być prawdziwe i naprawdę łatwo poczuć atmosferę tego miasta.

Cieszy mnie ogromnie, że po serię Šaška może dziś sięgnąć kolejna generacja dzieci i dorosłych.

sasek6sasek7

Wydawnictwo: Dwie Siostry (2016)
tekst i ilustracje: Miroslav Šašek
tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Seria: Oto jest…

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

sasek2

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dzieci, Miroslav Šašek, recenzja, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*