LITTLE EYES 1. Pierwsza książka – Katsumi Komagata WYTWÓRNIA

little2

Japoński grafik Katsumi Komagata zaczął tworzyć książki dla niemowląt i dzieci, gdy sam został ojcem. Inspiracją do stworzenia pierwszego zestawu składanych kart graficznych, zatytułowanego “Little Eyes. Pierwsza książka”, była reakcja jego 3-miesięcznej córeczki na widok pasiastej bluzki swojej mamy. Gdy zobaczył w jakim skupieniu dziecko jej się przygląda, postanowił wyprodukować szereg kart i książek, które miały stać się fundamentem prawdziwego porozumienia i komunikacji rodzica z dzieckiem. Zdaniem ekspertów komunikacja rozpoczyna się bardzo wcześnie, jeszcze zanim dziecko nauczy się mówić i ma ona kluczowe znaczenie w budowaniu więzi i zaufania. Tworząc od 1990 roku rewolucyjną serię Little Eyes, Komagata zdawał sobie sprawę, że maluszki reagują na kontrasty i proste kształty o wiele szybciej, niż na kolory.

Delikatne i starannie opracowane publikacje Komagaty przeznaczone są do stymulowania percepcji wzrokowej u dzieci. Zestaw “Little Eyes 1. Pierwsza książka” zawiera dwanaście prostych kart składających się w całości z czarnych i białych kolorów. Wycinane, trójdzielne strony wyglądają niesamowicie i zachwycam się nimi od pierwszego “rozłożenia”. Można je otwierać, składać, przewracać, a nawet tworzyć na ich podstawie małe historie. Są świetnie zaprojektowane, wyprodukowane na matowym papierze powlekanym, w naturalnym, jasnym odcieniu (Arctic Volume Ivory), dzięki czemu są czytelne, jak również przyjazne dla środowiska naturalnego. Plansze są inspiracją do tworzenia własnych połączeń, budowania figur geometrycznych różnej wielkości i innych skomplikowanych kształtów, tym bardziej, że można je na siebie nakładać, nie ograniczając się do pokazywania tylko jednej na raz. Dzieci nie mają być pozostawione same z książką, ale dzielić się z rodzicami swoimi odkryciami, razem uczyć się i bawić.

little3

little5little7little8

Karty są proste, zabawne i zdumiewające. Angażują najmniejszego czytelnika, aby dotknąć, obserwować, myśleć i odczuwać. Katsumi Komagata bawi się kontrastami, proporcjami, ruchem i przestrzenią, kwestionując percepcję odbiorcy i jego punkt widzenia. Stworzone głównie z myślą o kilkumiesięcznych dzieciach, przyciągają uwagę świadomych dorosłych i tak naprawdę są w stanie zachęcić czytelnika w każdym wieku, by na moment się zatrzymać, poobserwować i spróbować dostrzec tak wiele rzeczy na nowo. Nieograniczone możliwości wykorzystywania książki to mały cud sztuki, niezwykłe doświadczenie i ogromna radość. Co więcej może stać się ona inspiracją na zajęcia plastyczne w przedszkolach, rozwijając wyobraźnię, kreatywność i zmysły maluchów.

Katsumi Komagata (1953) mieszka i pracuje w Tokio. Jest założycielem studia graficznego i wydawnictwa One Stroke. Misją One Stroke jest design uniwersalny, czyli kreowanie takich form komunikacji, które pokonują różnice językowe, rasowe czy społeczne. Komagata projektuje przedmioty, w tym zabawki, jest autorem wielu wybitnych książek obrazkowych – architektonicznych, przestrzennych obiektów. Jego prace wystawiane są w prestiżowych muzeach na całym świecie. Nowatorską serię Little Eyes stworzył w 1990 roku dla swojej nowo narodzonej córki. Seria jest jedną z pierwszych na rynku skierowaną do najmłodszego odbiorcy i znalazła uznanie na całym świecie. Wszystkie książki Komagaty są wydawane i drukowane w Japonii. Wytwórnia jest pierwszym wydawnictwem, któremu autor udzielił licencji na wydanie i wydrukowanie książek w Polsce. (http://www.wytwornia.com/)

Wydawnictwo: WYtwórnia (2016)
Autor: Katsumi Komagata
Przygotowanie polskiej edycji: Damian Chomątowski, Edgar Bąk Studio

littl10

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Katsumi Komagata, książki dla dzieci, recenzja, Wydawnictwo Wytwórnia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*