Złota klatka, czyli prawdziwa historia księżniczki czystej krwi – tekst: Anna Castagnoli, ilustracje: Carll Cneut DWIE SIOSTRY


zlotablog1

Grudzień to czas poszukiwań prawdziwych książkowych perełek, którymi już niebawem będziemy mogli obdarować naszych najbliższych. Wydawnictwo Dwie Siostry po raz kolejny przygotowało wyjątkową pozycję, przekraczającą granice wieku, której piękno docenią zarówno dzieci, jak i dorośli. “Złota klatka” to poetycka baśń opowiadająca o córce cesarza, zepsutej do szpiku kości księżniczce Walentynie, która posiada wszystkie możliwe materialne luksusy i zawsze chce dostać to, czego zapragnie. Bohaterka ma 390 par butów, 812 kapeluszy, 50 pasków z wężowych ogonów i ogromny ogród pełen wyjątkowych ptaków. Ale to wszystko jej nie wystarcza. Rozpieszczona Walentyna chce czegoś niemożliwego, aby jej fantazja stała się rzeczywistością, więc wysyła swoich służących na niemożliwe misje, by ci zdobywali dla niej najbardziej egzotyczne ptaki świata do jej wspaniałej kolekcji.

Dziewczynka co dzień wymyśla kolejne gatunki wyimaginowanych stworzeń: ptak ze szklanymi skrzydłami, kolorowym dziobem, plujący wodą, a jeśli komuś nie udaje się spełnić jej pragnienia, księżniczka posyłała go na ścięcie, niczym Królowa Kier z “Alicji w Krainie Czarów”. Wciąż jest niezadowolona i często z czystej złośliwości każe ściąć kolejną głowę śmiałka, który wraca do niej z pustymi rękami albo ptakiem, który nie spełnia jej oczekiwań. Walentyna ma szczególne życzenie, chce by w pięknej złotej klatce, którą dostała od ojca na dziesiąte urodziny, znalazł się ptak, który umie mówić. Wraz z wykonaniem misji obiecuje swoim poddanym, że już nigdy więcej nie skaże nikogo na śmierć i uzna swoją kolekcję za zamkniętą. Nie będzie to jednak proste zadanie i poleje się jeszcze sporo krwi…

zlotablog2

zlotablog3

Niemożliwe do spełnienia pragnienie doprowadza Walentynę do wściekłości. Na ilustracjach widzimy czerwony rumieniec na jej policzkach, zmarszczony ze złości nos i skrzyżowane ręce. Z drugiej strony patrzymy na dziewczynkę, która z niecierpliwością czeka na wymarzonego ptaka, często znudzoną i ponurą, siedzącą na stosie czaszek. Innym razem smutną, otoczoną kukiełkami, ze spuszczoną głową i opadniętymi ramionami (i tu bardziej przypomina Alicję niż władczą Królową Kier – podobnie ma na sobie biały fartuszek, a na jednej z ilustracji otaczają ją czarne cylindry i białe króliki). Obrazy ukazują prawdziwe osamotnienie i współgrając z tekstem sugerują potrzebę uczuć. Na urodziny Walentyna dostała od ojca pustą klatkę i czytelnik zaczyna się zastanawiać, w jakim stopniu brak miłości rodzicielskiej odgrywa rolę w jej zachowaniu. Pewnym jest, że księżniczce czegoś ogromnie brakuje i chce ona wypełnić tę dziurę chęcią posiadania nieistniejącego ptaka – symbolu ulotności, z którym będzie mogła porozmawiać. Jej pragnienie jest skazane na pozostanie niespełnionym. Widzimy obraz jednocześnie okrutnej i samolubnej, co samotnej dziewczynki, która nigdy nie nauczyła się cieszyć otaczającym ją pięknem.

W “Złotej klatce” króluje bezpośrednia brutalność i niezwykła wyobraźnia. W klatkach Walentyny zamknięte są najlepsze okazy ptaków, które możemy podziwiać na fantastycznych portretach. Egzotyczne piękności są prezentowane w świetnie dobranych barwach. Kolorowa różnorodność realistycznych obrazów, osadzonych w fikcyjnej historii jest imponująca i bezwzględnie przyciąga wzrok. Opisywane przez autorkę ptaki są zaprojektowane w sposób szczególny: ich głowy wykonane są z doskonałą precyzją, ale ich ciała wyglądają, jakby były wykończone ręką dziecka. Książka została wydana w przepięknej oprawie graficznej: duży format, złote zdobienia, liczne fragmenty pisma odręcznego Ewy Stiasny umieszczone w tekście i polecam ją dzieciom od lat 7 i dorosłym.

zlotablog4

Anna Castagnoli (ur. 1971)

Ceniona włoska pisarka i ilustratorka. Urodziła się i dorastała we Francji, skończyła filozofię w Genui. W 2004 roku wydała swoją pierwszą książkę. Obecnie mieszka w Hiszpanii, pracuje dla wydawców z Belgii, Francji, Hiszpanii i Włoch oraz recenzuje książki ilustrowane dla czasopism i na swoim blogu lefiguredeilibri.com

Carll Cneut (ur. 1969)

Międzynarodowej sławy belgijski ilustrator wyróżniony wieloma nagrodami. Pierwsza zilustrowana przez niego książka ukazała się w 1996 roku. Obecnie uczy rysunku w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie i pracuje dla wydawców z całego świata.


wydawnictwo: Dwie Siostry (2016)
tekst: Anna Castagnoli
ilustracje: Carll Cneut
tłumaczenie: Wioletta Gołębiewska
pismo odręczne: Ewa Stiasny

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Anna Castagnoli, Carll Cneut, Ewa Stiasny, książki dla dzieci, recenzja, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*