Britta Teckentrup – Kto do pary? / Coś tu nie gra WILGA

blog1

Britta Teckentrup to wielokrotnie nagradzana niemiecka ilustratorka, autorka i artystka, mająca na swoim koncie ponad 80 książek obrazkowych dla dzieci, które od wielu lat publikowane są na całym świecie. Jej bestsellerowe książki ćwiczące spostrzegawczość maluchów trafiły na początku tego roku również na polski rynek. Wydawnictwo Wilga postanowiło wydać od razu dwie pozycje z tego cyklu: “Kto do pary?” oraz “Coś tu nie gra”, jednocześnie zasilając nimi swoją nową serię “Sokole oko”.

Głównym zamysłem książek Britty Teckentrup jest zaproszenie dzieci i rodziców do zabawy w poszukiwanie i odnajdywanie ukrytych szczegółów, różnic i podobieństw na kolorowych ilustracjach. Krótkie, rymowane teksty utrzymane są w regularnym rytmie, dzięki czemu łatwo i przyjemnie czytać je dziecku na głos. Serię wyróżniają nie tylko przydatne wskazówki, ukryte w dwóch rymowanych zwrotkach, ale również fantazyjne ilustracje. Na każdej stronie latające, skaczące, paradujące zwierzęta rzucają wyzwanie małemu czytelnikowi, by ten dostrzegł, że jedno z nich wyróżnia się w tłumie i robi coś zupełnie innego niż pozostałe lub jest identyczne z drugim i dziecka celem jest znalezienie mu pary. Zadania są zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Czasem coś szybko rzuca się w oczy, innym razem bohaterowie różnią się czymś małym, pozornie nieistotnym do znalezienia. Łatwo wyszukać śpiącego nietoperza lub żółwia, który nie chce wyjść ze swojej skorupy, ale wypatrzeć zezowatego lemura w takim tłumie, to już nie lada sztuka.

blog3blog2

blog4blog5

Każda strona ma swój własny dźwięk, schemat kolorów i koncepcję, stając się dla małych oczu prawdziwym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Autorka przedstawia czytelnikom różne zwierzęta, od psów, kotów, ryb i ptaków, po kameleony, jaki, ważki, tukany (“Kto do pary?) czy nietoperze, lemury i strusie (“Coś tu nie gra”). Kolorowe karty wyglądają jak tapety dekoracyjne, z których spoglądają na nas wesołe i roztańczone, ustawione w rzędach zwierzaki. Ilustracje są zabawne i pełne charakteru, przeważają odważne, jasne i ciepłe kolory, które nadają serii wizualnej atrakcyjności.

Książki Britty Teckentrup to nie tylko świetne ćwiczenie na koncentrację, refleks i spostrzegawczość, ale również dobra zabawa ucząca cierpliwości i determinacji. Choć ilustracje mają powtarzalny charakter, to dzięki subtelnym i starannie dobranym barwom składają się na elegancką galerię prezentującą szeroki wybór ciekawych zwierząt. Szukanie różnic i podobieństw to prawdziwe wyzwanie i gimnastyka mózgu przedszkolaka. Polecam od lat 3.

blog6

Wydawnictwo: Wilga / Grupa Wydawnicza Foksal (2017)
Tekst i ilustracje: Britta Teckentrup
Seria: Sokole Oko

http://www.gwfoksal.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Britta Teckentrup, Grupa Wydawnicza Foksal, książki dla dzieci, recenzja, wydawnictwo Wilga i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*