Python dla testera – Piotr Wróblewski HELION

Automatyzacja testów to bardzo ważny, szybko i dynamicznie ewoluujący element tworzenia oprogramowania. Automatyzacja oszczędza zarówno czas, pieniądze, jak i zasoby w systemach wielkoskalowych, przenosząc manualne, powtarzalne czynności na maszynę. Zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, które chcą osiągnąć korzyści jakościowe i ekonomiczne, stają przed wyborem narzędzi, które można wykorzystać do realizacji tych celów i potrzeb. Wybór odpowiedniego frameworka może być sporym wyzwaniem, ale nie można przeoczyć znaczenia wyboru samego języka programowania. O języku Python pisaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach, polecając szereg publikacji dla absolutnie początkujących, czy też już bardziej zaawansowanych programistów. „Python dla testera” Piotra Wróblewskiego, jak wskazuje sam tytuł, przeznaczona jest jednak głównie dla zawodowych testerów oprogramowania. Z jednej strony dla tzw. testerów manualnych, którzy chcą postawić kolejny krok w swojej karierze zawodowej, rozwinąć umiejętności i zwiększyć wydajność pracy poprzez automatyzację testów. Z drugiej dla osób, które już piszą testy automatyczne, ale chciałyby lepiej poznać język Python lub przejść z narzędzi typu no-code w coś bardziej zaawansowanego. I to właśnie Python jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych języków używanych do automatyzacji.

Główną zaletą języka Python jest jego prostota. Działa on na każdym systemie operacyjnym i jest bardzo łatwy do nauczenia się i wdrożenia. Właśnie dlatego społeczność Pythona jest tak ogromna, tworząc i utrzymując całą masę bibliotek do prawie wszystkiego – począwszy od automatyzacji i testowania po uczenie maszynowe lub tworzenie stron internetowych. Python ma wszystkie narzędzia, których potrzeba. Ma wiele dostępnych bibliotek i obejmuje szeroką gamę aplikacji, od aplikacji internetowych po obliczenia matematyczne, kojarzony jest także z szeroko pojętym uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Można się z nim spotkać dosłownie wszędzie, a jego dominującą pozycję utwierdzają największe branżowe rankingi i raporty.

Wydanie książki „Python dla testera” przeznaczone jest dla użytkowników systemów Linux, macOS i Windows, a opis języka opiera się na najnowszej specyfikacji: wersji 3.9x lub wyższej. Praca z publikacją zakłada przejście przez trzy etapy nauki Pythona. Część pierwsza, czyli niezbędnik narzędziowy, przeprowadza przez przygotowanie środowiska pracy, instalację Pythona i wszystkich podstawowych narzędzi. Niezbędnik składniowy, czyli etap drugi, to minimum wiedzy o poprawnej strukturze programów w Pythonie, zapoznanie się z typami danych, wyrażeniami warunkowymi, podstawowymi instrukcjami i pętlami. I etap trzeci – główna część książki z ćwiczeniami, dzięki której na podstawie szeregu użytecznych programów przykładowych, będzie można poznać ogromne możliwości języka Python i jego najbardziej popularne biblioteki.

Książę Piotra Wróblewskiego polecamy oczywiście nie tylko osobom zajmującym się na co dzień testowaniem oprogramowania, ale również analitykom danych, IT menedżerom, studentom oraz każdej osobie, która chciałaby się przebranżowić i poszukuje możliwości zatrudnienia w branży IT. Popyt na testerów automatyzujących jest obecnie ogromny, tym samym wiele firm jest skłonnych do zatrudniania osób nawet z mniejszym doświadczeniem w automatyzacji, ale które wykazują potencjał, predyspozycje i chęć rozwoju. Dlatego warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w swój development i zacząć od małego kroku, jakim jest samodzielna nauka z dobrym podręcznikiem.

Wydawnictwo: Helion (2021)

Informacja o autorze od Wydawcy.

Piotr Wróblewski — autor książek z dziedziny informatyki. Z wydawnictwem Helion współpracuje od 1992 roku, czego efektem są liczne podręczniki programowania i obsługi komputerów; najpopularniejsze, ABC komputera i Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, doczekały się wielu wydań i nieprzerwanie cieszą się zainteresowaniem czytelników. Ostatni z wymienionych tytułów ukazał się również za granicą. Pierwotnie ilustrowany kodem C++, został przygotowany także w wariantach z językami Java i Python.

Piotr Wróblewski jest absolwentem Politechniki Śląskiej i francuskiej uczelni inżynierskiej ENSSAT (w Lannion w Bretanii). Studia we Francji do dziś wspomina jako największą przygodę swojego życia. Po powrocie do Polski zajmował się pisaniem oprogramowania na zamówienie i prowadzeniem szkoleń komputerowych. Przez dziewięć lat pracował w spółkach zagranicznych z branży IT i telekomunikacji, głównie w charakterze kierownika projektów i product managera.

Już w trakcie pracy zawodowej ukończył studia z zarządzania i marketingu ― Master HEC w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od 2006 roku mieszka we Wrocławiu. W ostatnich latach specjalizował się w bezpieczeństwie aplikacji (klasycznych i oferowanych w chmurze) i rozwijaniu produktów wspomagających cyberbezpieczeństwo.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, programowanie, Python, testowanie i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*