Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży – XII Poznańskie Spotkania Targowe 15-17 marca 2013 roku – MTP Poznań – zdjęcia

Kolejna, XII edycja poznańskich Targów Książki Dla Dzieci i Młodzieży już za nami. Niestety nie dotarło w tym roku wiele wydawnictw i stoiska z książkami zajęły bardzo małą przestrzeń targową. Z kolei nie sposób nie zauważyć, że frekwencja była wyższa niż w 2012 roku. Mali, średni i dorośli czytelnicy dokonywali zakupów książkowych do ostatniej chwili, aż do wieczora, przez trzy dni. 
Celem tej jedynej w Polsce, w pełni poświęconej książce dla młodych czytelników imprezy jest oczywiście promowanie czytelnictwa i najlepszej literatury. Podczas Targów można było spotkać ulubionych pisarzy, uczestniczyć w licznych warsztatach, konferencjach i panelach oraz zakupić masę wspaniałych książek w promocyjnych cenach. Autograf na swoim egzemplarzu można było zdobyć między innymi od Michała Rusinka, Marcina Szczygielskiego, Barbary Kosmowskiej, Elizy Piotrowskiej, Pawła Beręsewicza, Andrzeja Maleszki, Agnieszki Tyszki czy Anny Czerwińskiej-Rydel.
Marcin Szczygielski i Paweł Beręsewicz

Barbara Kosmowska

Eliza Piotrowska

Barbara Kosmowska

Eliza Piotrowska i Barbara Kosmowska

Marcin Szczygielski i Paweł Beręsewicz

Marcin Szczygielski

Joanna Papuzińska
Podczas pierwszego dnia Targów wręczono również Statuetki Pegazika, które od 2005 roku towarzyszą Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka Dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku Olcha Sikorska – Komisarz Targów Książka dla Dzieci i Młodzieży oraz Przewodnicząca Kapituły Statuetki Pegazika – ogłosiła, że laureatami zostali:
  • w kategorii „Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży” – Krystyna Lipka-Sztarbałło
  • w kategorii „Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży” – prof. Grzegorz  Leszczyński.

Ponadto został rozstrzygnięty III Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren. Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” przyznała 8 nagród i 2 wyróżnienia. W kategorii do 6 lat nie przyznano I nagrody. II nagrodę zdobyła Beata Majchrzak za książkę „Opowieść o błękitnym psie”, III miejsce – Grażyna Bąkiewicz za książkę „Kosmiczni odkrywcy – Franio i jego babcia”. Wyróżnienie otrzymał Grzegorz Janusz za książkę „Niezbyt tęga księga”.
W kategorii wiekowej 6-10 lat I nagrodę zdobyła Katarzyna Ryrych za książkę „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i Myszach Podłogowych”, II nagrodę – Rafał Witek za książkę „Klub latających ciotek”, III nagrodę – Paweł  Beręsewicz za książkę „Noskawery”.
W kategorii  wiekowej  10-14 lat I nagrodę zdobył Marcin Szczygielski za książkę „Arka czasu”, II nagrodę Zuzanna Orlińska za książkę „Ani słowa o Zosi”, III nagrodę otrzymała Barbara Kosmowska za książkę „Kasztanowa Aleja”. Wyróżniona została książka „Ostatni lot Euriona” Patryka Kowalskiego.
Grand Prix III Konkursu im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, rzeźbę Pippi Pończoszanki autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich, otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Arka czasu”.

W trakcie targów miały miejsce liczne premiery książek dla dzieci i młodzieży, jak co roku pojawiły się piękne wystawy, odbyły warsztaty, pokazy filmów dla dzieci, rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne. Atmosfera Targów była jak zwykle cudowna, serdeczna i towarzyska.

Do zobaczenia za rok! 🙂

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Arka Czasu, Barbara Kosmowska, cała polska czyta dzieciom, Eliza Piotrowska, Marcin Szczygielski, Paweł Beręsewicz, spotkanie autorskie, targi książki dla dzieci i młodzieży. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*