Isabel Minhos Martins, Madalena Matoso – Czas Czarodziej BABARYBA

czascover

Czym jest czas? Czy wszystko co nas otacza zmienia się razem z nim? Sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące, lata, dekady i wieki… Z jednej strony realny, z drugiej abstrakcyjny, jak nasze wspomnienia z odległej przeszłości (pamięć lubi płatać nam figle i czasem sami się zastanawiamy, czy coś naprawdę się wydarzyło, czy uzupełniamy pewne wydarzenia o dane, których wcale nie doświadczyliśmy). Nieubłagany upływ czasu jest tematem przewodnim autorskiej książki Madaleny Matoso i Isabel Minhos Martins, oferującej szeroki wybór sytuacji, w których czas jest głównym czynnikiem zmian. Nie można go w żaden sposób zatrzymać, wszystko dookoła nas się zmienia i my sami stajemy się inni. Jesteśmy razem, uczymy się czegoś nowego, czujemy silne emocje, a czas mija i towarzyszy nam na każdym kroku.

“Czas Czarodziej” to piękny w swej prostocie picturebook, w którym nic nie jest stereotypowe ani przewidywalne. Obcując z nim będziemy myśleć o czasie, który w subtelny sposób kształtuje naszą osobowość, weryfikuje nasze poglądy, marzenia i wartości. Książka prezentuje sytuacje, które pokazują pewne następstwa, cykl bądź transformację. Obrazy są bardzo wyraziste i mocno wykraczają poza tekst. Autorka Isabel Minhos Martins prezentuje czytelnikowi krótkie zdania, w których czas naprawdę staje się “widoczny”. Opisywane przez nią zdarzenia są często błahe, niezauważalne przez nas na co dzień: smażona cebulka robi się z czasem szklista i złota, chleb czerstwieje, ziemniaki kiełkują, a owoce gniją. Innym razem są poważne, zachęcające go głębokiej refleksji: dziecko rośnie, a ciało starzeje i pojawiają się na nim zmarszczki. Na każdej stronie znajdziemy metaforę ludzkiego życia, które jest jak gumka do mazania, blaknący dywan w salonie, więdnące rośliny czy książka, która żółknie. Gdy dziecko rośnie, przestaje mieścić się w ubrania, ale jednocześnie jest coraz bardziej odważne i trudne do tej pory czynności, stają się dla niego łatwizną, jak na przykład wiązanie sznurówek.

czas1czas2czas4

Wspólne doświadczanie z dzieckiem idącego w parze tekstu Isabel Minhos Martins i obrazu Madaleny Matoso, odsłoni przez nami skomplikowaną prostotę codzienności i pozostawi w nas wiele wrażeń, którymi warto się ze sobą podzielić. Nie ma tu żadnej liniowej historii, głównego bohatera ani moralizatorstwa. To mądra i filozoficzna opowieść ukazująca jak życie każdego z nas przeistacza się w miarę upływu czasu, który gna przed siebie, nieczuły na jakiekolwiek zmiany, nowe poglądy i myśli. Nikt się przed nim nie ukryje.

Książki Madaleny Matoso i Isabel Minhos Martins są już znane czytelnikom w Polsce. W księgarniach można znaleźć kilka tytułów: “W naszym domu jest…” – Madalena Matoso i Isabel Minhos Martins, wydawnictwo WYtwórnia 2013, “Wytwórnik górą!” – Madalena Matoso, wydawnictwo WYtwórnia 2015, “Świat w sekundzie” – Isabel Minhos Martins i Bernardo Carvalho, wydawnictwo TAKO 2015, “Klapu Klap” – Madalena Matoso, wydawnictwo Babaryba 2015 oraz “Czary!” – Charo Pita, Madalena Matoso, wydawnictwo TAKO 2012.

Wydawnictwo: Babaryba (2016)
Tekst: Isabel Minhos Martins
Ilustracje: Madalena Matoso

http://babaryba.shoparena.pl/

czas3

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Babaryba, Isabel Minhos Martins, książki dla dzieci, Madalena Matoso, recenzja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*