W góry! – tekst i ilustracje: Piotr Karski DWIE SIOSTRY

gorycoverblog

“Kiedy człowiek mierzy się ze światem na nogach, odczuwa odległość zupełnie inaczej. Jeden kilometr to spory spacer, dwa kilometry to daleka droga, dziesięć kilometrów to forsowny marsz, a pięćdziesiąt kilometrów przekracza granice wyobraźni. Człowiek szybko sobie uświadamia, że świat jest ogromny, z czego zdaje sobie sprawę tylko on sam i niewielkie środowisko innych turystów pieszych. Skala planetarna jest naszą małą tajemnicą”, napisał Bill Bryson w książce “Piknik z niedźwiedziami”, dokumentującej wyprawę szlakiem Appalachów (jednym z najdłuższych pieszych szlaków na świecie). Byłam akurat w trakcie lektury jego zapisków, gdy dotarł do mnie górski przewodnik do rysowania “W góry!” – projektanta, absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej ASP Piotra Karskiego. Wspominam Brysona dlatego, bo kiedy podjął wyzwanie, by przemierzyć setki kilometrów górskiej dziczy, nie do końca zdawał sobie sprawę, jak porządnie przygotować się do tak ekstremalnej wyprawy. Niestety nie on jeden. W górach często można spotkać mało doświadczonych turystów, którzy kompletnie nie znają zasad turystyki górskiej i swoim zachowaniem przeszkadzają innym w wędrówce.

Piotr Karski rusza z pomocą. Książka “W góry!” odpowiednio przygotuje do podróży każdego amatora trekkingu, zarówno dzieci, jak i dorosłych. To ponad dwieście stron przydatnych informacji, zadań i aktywności, które pozwolą odkryć młodym czytelnikom surowe i prawdziwe piękno potężnych gór. Znajdziecie w niej wszystko, co powinniście wiedzieć, zanim wyruszycie na swoją pierwszą górską przygodę, a pojawiające się na każdej stronie zadania ciekawie wypełnią wolny czas, bez względu na to, czy spędzacie dzień w domu czy w plenerze. Autorowi udało się uniknąć podawania jedynie suchych faktów. Jego przewodnik inspiruje i zmusza do kreatywności, tym samym powodując, że staje się on unikatowym dziennikiem z podróży każdego dziecka.

gory9gory2

 

Górski aktywnościowy zadaniariusz zachęca do planowania, wyznaczania priorytetów i działania. Stworzenie własnej listy rzeczy ułatwi pakowanie i przyda się w wielu sytuacjach. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom: czytanie mapy, orientacja w terenie, wyznaczanie kierunków świata nie tylko za pomocą kompasu, dzieci poczują się bardziej samodzielne i po wakacjach zaimponują nauczycielce przyrody i kolegom z klasy. Szczególnie podoba mi się pomysł na stworzenie własnego planu wycieczki, biorąc pod uwagę czas, trasę i pogodę oraz rysowanie znaków, przedstawiających specjalne zasady, jakie obowiązują na szlakach, tak by były zrozumiałe dla turystów z całego świata. Realizacja tych projektów z pewnością pomoże dzieciom stać się doświadczonymi i świadomymi turystami.

Autor nie skupia się tylko na polskich górach i zabiera nas w podróż aż po szczyty w Himalajach. Zabawne, czarno – niebieskie ilustracje przemycają mnóstwo informacji, a wykonując polecenia możemy wypełniać książkę kolorami, używając kredek, farb, flamastrów, bądź wklejając własne zdjęcia z wycieczek, bo miejsca na artystyczne szaleństwo jest tu naprawdę sporo. Założymy swój pierwszy Park Narodowy, będziemy robić pieczątki z ziemniaka ze śladem wilczej łapy, dowiemy się wszystkiego o roślinności, która nigdzie nie jest tak ciekawa, jak w górach oraz chronionych zwierzętach, występujących w różnych miejscach na świecie.

gory8gory7

Zachwyca mnie pomysłowość Piotra Karskiego. Różnorodne techniki plastyczne wykorzystane w książce pobudzą wyobraźnię dzieci, które z pewnością z jeszcze większym entuzjazmem zabiorą się za wykonywanie zadań, sięgając po inne materiały, niż te na co dzień używane. Tworząc portrety pamięciowe ssaków, kolorując salamandry lub sadząc kwiaty na górskiej łące, można puścić wodze swojej fantazji. “W góry!” to również świetny podręcznik do geografii – koncentrując się na konkretnym obiekcie, dzieci skutecznie będą realizować zadanie i łatwiej przyswoją wiedzę. Przy okazji dorośli też będą się świetnie bawić.

No to w góry!

gory3gory4

Książka dla dzieci w wieku szkolnym, dorosłych, dla wytrwałych i dla amatorów pieszych wędrówek. Polecam!

Wydawnictwo: Dwie Siostry (2016)
Tekst i ilustracje: Piotr Karski

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

gory10

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki dla dzieci, Piotr Karski, recenzja, Wydawnictwo Dwie Siostry i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*