Hello Scratch! Napisz swoją pierwszą grę i ucz się programowania – Melissa Ford, Sadie Ford, Gabriel Ford HELION + KONKURS

Jeśli na liście waszych noworocznych postanowień znalazła się nauka programowania, ale zupełnie nie wiecie od czego zacząć, polecam na start przygodę ze Scratchem. “Hello Scratch! Napisz swoją pierwszą grę i ucz się programowania” to doskonały przewodnik, dzięki któremu wystartujecie i zyskacie wiedzę z zakresu podstawowych zasad programowania, która w późniejszym czasie pomoże w bardziej skomplikowanym kodowaniu. Autorami książki, która pod koniec 2018 roku została wydana w Polsce przez Helion, są dwunastoletnie bliźnięta: Gabriel i Sadie Ford, które wraz z mamą Melissą stworzyły zgrany zespół programistyczny. Gabriel zajął się głównie programowaniem gier, Sadie stworzyła elementy graficzne i tła, a Melissa zadbała o stronę edytorską i zapewniła dzieciom wszystko, co potrzebne do rozwijania i ukończenia ich ciekawego projektu.

Bardzo podoba mi się koncepcja książek z serii “Hello” (o “Hello World!” pisaliśmy TUTAJ), nad którymi pracują rodzice z dziećmi, aby razem uczyć się programowania w nowoczesny sposób. Zespół Fordów postanowił odtworzyć swoje ulubione gry, również te z dzieciństwa Melissy, właśnie w Scratchu – idealnie nadającej się do tego platformie programistycznej typu open source, zarządzanej przez MIT (Massachusetts Institute of Technology). Tym samym uszczęśliwili nie tylko mamę, ale również zrozumieli, że mogą tego nauczyć inne programistycznie zdezorientowane osoby. O tym właśnie jest książka “Hello Scratch!”: projektowaniu gier, pixel art i programowaniu.

Scratch to ogromna społeczność, licząca miliony użytkowników, którzy wgrywają swoje ukończone gry na stronę, tak by każdy mógł je zobaczyć, pograć w nie, ale również by inspirować do realizowania własnych projektów. Do tego właśnie zachęca książka “Hello Scratch!”. Uczy jak zaprojektować dwuosobową grę rakietki i piłki – jedną z najstarszych typów gier, popularne strzelanki, gry na refleks czy gry platformowe, by następnie wykorzystać własną kreatywność i stworzyć coś swojego w Scratchu.

Prawie 500-stronicowy przewodnik został podzielony na trzy części: “Nabieranie zręczności”, “Maszyneria w ruch” oraz “Programowanie i granie”. Kolejno uczy jak poruszać się po przestrzeni roboczej Scratch, używać edytora grafiki i składać pierwszy program. Wprowadza w podstawowe idee programowania, tworzenie gier w stylu retro, by ostatecznie doprowadzić do samodzielnej pracy i podejmowania decyzji przez użytkownika, by był on w stanie przejść do napisania własnej gry. Książka jest naprawdę dobrze uporządkowana, przekazuje wiedzę o całym programie, co potrafi i jak działa, by dopiero potem przejść do etapu tworzenia gier. Niezwykle cenny jest rozdział “Dalsza droga”, dzięki któremu lepiej zorganizujecie swoją pracę, podzielicie się projektami z innymi “scratcherami” w sieci i dowiecie się, jak stać się częścią tej przyjaznej społeczności.

Należy jednak pamiętać, że Scratch uczy najważniejszych pojęć (instrukcje warunkowe, pętle, zmienne, operatory logiczne…), ale nie uczy prawdziwego programowania. Platforma za to świetnie prowadzi użytkownika do takiego punktu, w którym możne już wybierać języki, aby budować prawdziwe programy. Po uważnym przerobieniu każdego rozdziału i ukończeniu wszystkich zadań z książki “Hello Scratch!” zdobędziecie z pewnością umiejętności do tworzenia własnej, prostej gry, poznacie podstawy i będziecie mieli świetną wyjściową do dalszej nauki programowania, czy to w Pythonie, Javie, C…  – wybór należy do was.

Wydawnictwo: Helion (2018)

KONKURS!!!

Wspólnie z wydawnictwem Helion zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są 3 egzemplarze książki “Hello Scratch! Napisz swoją pierwszą grę i ucz się programowania”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się osoba, która zaprojektowała język Scratch?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres agnieszkapas84@gmail.com do wtorku, 8 stycznia br. Książkę wygrywa 1, 5 i 12 osoba, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Przy okazji będzie nam niezmiernie miło jeśli polubicie nasz profil na Facebooku!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Konkurs rozstrzygnięty!

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, Helion, konkursy, programowanie, recenzja, Scratch i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*