Dziewczyny kodują. Ucz się kodować i zmieniaj ten świat – Reshma Saujani WILGA + KONKURS

Jak mogłaby wyglądać obecna sytuacja kobiet na rynku IT, gdyby organizacje typu Girls Who Code powstawały w latach 90. XX wieku, a książka “Dziewczyny kodują” trafiła wtedy w ręce nastolatek na całym świecie, tak jak dzieje się to dzisiaj? Założycielka, sięgającego obecnie prawie 90 tys. dziewczyn, ruchu Girls Who Code – Reshma Saujani, była prawniczką i politykiem. Gdy w roku 2010 przegrała wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, wkroczyła na totalnie nieznane terytorium i postanowiła uczyć nastolatki programowania. Zaczęła od małej, 20-osobowej grupy dziewczynek z Nowego Jorku, by z czasem rozwinąć ogromną fundację, docierając do dziesiątek tysięcy nastolatek w całych Stanach Zjednoczonych. Jej książka “Dziewczyny kodują. Ucz się kodować i zmieniaj ten świat” ukazała się w tym roku również w Polsce.

W pozycji tej można znaleźć wiele inspirujących historii, profili wpływowych kobiet w informatyce oraz masę wskazówek od profesjonalistów, którzy wyjaśniają podstawowe koncepcje programowania. Nie jest to podręcznik z czystym kodem ani instruktaż realizowania konkretnych projektów. “Dziewczyny kodują” koncentrują się głównie na tym, jak rozbić pomysł na etapy, prawidłowo planować swoją pracę, aby następnie wprowadzić ją w czyn, czyli właśnie programowanie. Reshma opowiada o historii komputerów: pierwszych maszynach, komputerach osobistych oraz początkach internetu. W świetny i łatwy sposób wyjaśnia podstawowe pojęcia (zmienne, pętle, warunki, funkcje, algorytm) oraz tworzy przegląd języków programowania. Bardzo mi się podoba układ książki: czytelnik otrzymuje w pierwszej kolejności czym jest twórcze i projektowe myślenie, a dopiero potem listę języków kodowania i ich zastosowanie, co zdecydowanie może pomóc w eksploracji kodu w oparciu o zainteresowania i pasje. Każdy znajdzie coś dla siebie: gry komputerowe, sztukę, animację, robotykę, aplikacje webowe, mobilne, biblioteki, oprogramowanie… Po wyborze języka nie pozostaje nic innego, jak zacząć pracę nad projektem i programować. Głównym celem poradnika “Dziewczyny kodują” jest bowiem zarówno dobra zabawa, jak i rozpoczęcie kodowania w oparciu o swoje upodobania.

W przesłaniu Reshmy Saujani jest siła i optymizm, że programowanie może wpłynąć na bliską społeczność oraz pomagać ludziom, czego dowodzą prezentowane w książce projekty realizowane przez nastolatki podczas kursu Girls Who Code. Co więcej, są to świetne modele do naśladowania, pokazują jak bardzo programowanie jest aktywną, społeczną i opartą na współpracy działalnością. Autorka omawia między innymi czym jest debugowanie, jak tworzone są gry, w jaki sposób roboty pomagają ludziom oraz udowadnia, że dzięki determinacji i ciężkiej pracy, można budować naprawdę niesamowite rzeczy. Po samym przeczytaniu książki, czytelnik oczywiście nie będzie jeszcze w stanie stworzyć własnej aplikacji ani strony internetowej, ale będzie miał już wejściowe narzędzia niezbędne do rozpoczęcia pracy nad wymarzonym projektem. Wszystkie najważniejsze koncepcje i terminologia są przedstawione w sposób łatwy do zrozumienia osobom początkującym technologicznie. W książce znaleźć można nie tylko definicje, ale również tabele, ilustracje, schematy oraz wywiady z prawdziwymi uczestniczkami kursu Girls Who Code, opowiadającymi w jaki sposób stworzyły udane projekty. I jest to niezwykle inspirujące!

“Ta książka jest dla wszystkich dziewczyn, które już zaczęły kodować, i dla tych, które dopiero zaczną”. Polecam ją również chłopakom i dorosłym!

Wydawnictwo: Wilga (2018)

UWAGA!!!

Wraz z wydawnictwem Wilga zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są 3 egzemplarze książki “Dziewczyny kodują. Ucz się kodować i zmieniaj ten świat”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się kobieta, której zazwyczaj przypisuje się popularyzację słowa bug?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do czwartku, 27 grudnia br. Książkę wygrywa 2, 8 i 14 osoba, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Przy okazji będzie nam niezmiernie miło jeśli polubicie nasz profil na Facebooku!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Konkurs rozstrzygnięty!

Koniecznie zobaczcie jeszcze kultowe, mocno inspirujące wystąpienie Reshmy Saujani podczas TEDx Talks:

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, konkursy, recenzja, wydawnictwo Wilga i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*