Matematyczne przygody z Pythonem. Ilustrowany podręcznik do nauki matematyki przez programowanie – Peter Farrell PWN

Jeśli jesteś osobą o zdolnościach logiczno-matematycznych i myślisz o zajęciu się programowaniem lub jesteś informatykiem, ale chcesz dowiedzieć się, jak pewne aspekty matematyki można wykorzystać w połączeniu z kodem, to książka “Matematyczne przygody z Pythonem” pomoże osiągnąć te cele. To pozycja o wiele inna niż dotychczas dostępne na rynku podręczniki do nauki programowania w języku Python – to ilustrowany przewodnik do nauki matematyki przez programowanie. Autor książki – Peter Farrell, nauczyciel matematyki oraz informatyki, podkreśla, że najlepszą metodą na uczenie się jest właśnie działanie, a to wciąż nie znajduje odzwierciedlenia w codziennym funkcjonowaniu szkół, które nadal mają tendencję do faworyzowania pasywnych metod nauczania. Właśnie dlatego postanowił stworzyć podręcznik, w którym opisuje zastosowanie narzędzi programistycznych, dzięki którym matematyka może stać się o wiele bardziej interesująca i użyteczna, ale wciąż niepozbawiona wyzwań. Co więcej, zainspirowany Pythonem sam wzbogacił lekcje matematyki o elementy programowania w swojej szkole.

Większość książek, które próbują uczyć matematyki za pomocą programowania, w większym stopniu skupia się właśnie na nauce kodu. Podręcznik Farrella nie zgłębia jednak totalnych podstaw Pythona i wymaga choć skromnego wykształcenia w zakresie matematyki i wprowadzenia do kodowania. Nie trzeba być jednak na bardzo zaawansowanym poziomie, gdyż książka krok po kroku prowadzi przez wszystkie najważniejsze zagadnienia i warianty programów oraz pomaga stworzyć projekt, który podzielony jest na drobne etapy. Autor przedstawia matematykę w bardzo przystępny sposób i zachęca do stworzenia własnych projektów opartych na przykładach, takich jak rysowanie ciekawych wzorów i wywoływanie różnych zdarzeń. Książka oczywiście wyjaśnia wszystkie najważniejsze polecenia języka i jak ich prawidłowo używać oraz uczy jak implementować skomplikowane pojęcia matematyczne w Pythonie.

Z rozdziału na rozdział rośnie złożoność tematów, obejmując między innymi takie zagadnienia i projekty jak: rysowanie wielokątów przy użyciu modułu turtle, listy, wartości logiczne, tworzenie interaktywnej zabawy w zgadywanie liczb, przekształcanie figur przy użyciu geometrii, tworzenie oscylacji przy użyciu trygonometrii, budowanie obiektów przy użyciu klas, tworzenie fraktali przy użyciu rekurencji i wiele, wiele innych. Dzięki wykorzystaniu najnowszych ogólnodostępnych narzędzi, zwiększycie swoją kreatywność i zdobędziecie praktykę w programowaniu, jednocześnie odkrywając masę powiązań między matematyką, technologią, sztuką i nauką. Tym samym książka adresowana jest zarówno do ucznia, jak i nauczyciela, który pozna o wiele więcej możliwości na ciekawe wyjaśnienie zagadnień matematycznych, które niestety na lekcjach są bardzo często po prostu pominięte.

Do realizacji projektów używany jest Python 3 oraz Processing, który dostarcza funkcje graficzne, kształty, ruch i kolory. Kod każdego z nich jest szczegółowo omawiany i dzięki temu można zbudować projekt zupełnie od podstaw, by następnie monitorować postęp prac i w razie potrzeby wyłapywać błędy i debugować programy. Tym samym po książkę “Matematyczne przygody z Pythonem” może sięgnąć każdy, kto uczy się matematyki i chce wykorzystać najnowocześniejsze dostępne narzędzia do poznania trygonometrii i algebry oraz rozwijać swoje programistyczne umiejętności podczas tworzenia oryginalnych projektów. Nie zwlekaj – “tchnij życie w matematykę z Pythonem” już dziś!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN (2019)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, it.pwn, programowanie, Python, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*