Algorytm Ady. Niezwykła biografia Ady Lovelace – James Essinger ZNAK

“Algorytm Ady” to nowa, wyjątkowa biografia na rynku – historia hrabiny Ady Lovelace (1815-1852), błyskotliwej brytyjskiej matematyczki, córki poety lorda Byrona, znanej przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego Maszyną Analityczną. Jej prace zawierały nie tylko notatki, ale również opublikowany algorytm i zarazem pierwszy program komputerowy na początku lat 40. XIX wieku. Z tego powodu uważana jest często za pierwszą programistkę, jednak w czasach, w których żyła, ze względu na płeć jej badania zostały zignorowane i musiało minąć wiele lat zanim komputery stały się rzeczywistością. Dopiero odkąd pionierzy komputerowi, tacy jak Alan Turing zaczęli odkrywać jej prace na nowo, powoli stawało się jasne, jak kluczową, ale przeoczoną postacią w historii informatyki była Ada.

Autor książki, James Essinger opierając się na latach badań, opowiada fascynującą historię Ady z pasją i niespotykanymi szczegółami, absorbując i inspirując czytelnika. To długo wyczekiwana biografia nieprzeciętnie inteligentnej kobiety, której pomysły mogłyby zmienić świat, gdyby dano jej wcześniej taką możliwość. Tym samym Lovelace stała się ikoną kobiet w STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), zdobyła uznanie i sławę za swoją pracę. “Algorytm Ady” zapewnia jednak wgląd nie tylko w jej życie, ale także w osiągnięcia naukowe Charlesa Babbage’a – zwanego „ojcem komputerów” i ówczesną branżę, praktycznie niedostępną dla kobiet w XIX wieku.

Ada była jedyną prawowitą córką lorda Byrona, jednak jej matka – Annabella Milbanke uznała go za niezdatnego do wychowania dziecka i opuściła, gdy dziewczynka miała zaledwie miesiąc. Tym samym próbowała odwieść córkę od poezji, która jej zdaniem doprowadziła Byrona do obłędu i kierowała jej zainteresowania na matematykę oraz logikę. Hrabina już od dziecka była tym zafascynowana i wykazywała się pomysłowym podejściem do nauki, a siła woli pozwoliła jej zdobyć wykształcenie rzadko dostępne dla kobiet w XIX wieku. Szybko też rozpoznała ogromny potencjał Charlesa Babbage’a. Ich relacja rozwinęła się w jedną z wielkich przyjaźni w dziejach nauki i obejmuje okres od 10 czerwca 1835 roku do 12 sierpnia 1852 roku, kiedy Ada napisała ostatni znany list do matematyka. Na ocalałą korespondencję pomiędzy nimi składa się 85 listów od Ady do Charlesa i 25 listów od niego do Ady. Kiedy się poznali, Lovelace miała zaledwie 17 lat, a Babbage był już 42-letnim wdowcem. To dzięki niemu odkryła ogromną pasję do królowej nauk, a to co uczyniła, to nic innego jak dążenie do wynalezienia informatyki jako dziedziny nauki i do oddzielenia jej od matematyki. Tym, co nazywała w swoich pracach “nauką o działaniach”, jest w gruncie rzeczy właśnie informatyka. Wiedziała i pisała, że Maszyna Analityczna zwiastuje narodziny nowej nauki i digitalizacji informacji, sięgającej daleko poza wizję Babbage’a oraz innych osób z jej otoczenia. Ada znalazła w nim człowieka, z którego umysłem mogła wejść w interakcję, i który wykazywał równie wielkie co ona podniecenie tymi samymi technicznymi pomysłami. Egzemplarz pokazowy Maszyny Różnicowej, który zobaczyła działający w jego domu, był dla niej totalnie ekscytującym doznaniem, nadającym nowe poczucie sensu i kierunku w życiu.

James Essinger przedstawia ich historię z wielkim entuzjazmem i bogactwem szczegółów, malując życie Ady jako obfite w możliwości i dostęp, ale stłumione przez dyskryminację. Historia Ady inspiruje dzisiaj dziewczyny na całym świecie, a po jej listy i badania sięgają kolejne generacje nieustraszonych kobiet – innowatorek. Co więcej, w dzisiejszym, bardziej społecznie inteligentnym i liberalnym świecie zachodnim, dziedzictwo Ady Lovelace jest zachętą dla dziewczyn do studiowania matematyki i nauk ścisłych. Autor zawarł w książce biografie kilku członków jej rodziny i przyjaciół, dzięki którym z jednej strony łatwiej możemy zrozumieć kulturę i oczekiwania, w jakich Hrabina się wychowywała, z drugiej pojawia się pytanie, czy zostały one tak bogato uwzględnione, gdyż niewiele wiadomo o samej Adzie. Książka szczegółowo nie wyjaśnia jej wynalazków i prac, ale jest obrazem wydarzeń i osób, które w jakimś stopniu umożliwiły jej stworzenie prawdopodobnie pierwszego programu komputerowego. To solidna i wciągająca biografia, cenny wgląd w życie Ady Lovelace i historię komputerów.

Ada zmarła na raka 27 listopada 1852 mając 36 lat – w tym samym wieku zmarł jej ojciec lord Byron.

Wydawca: Znak (2020)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii historia informatyki, recenzja, wydawnictwo znak i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*