Python mniej poważnie – Lee Vaughan PWN (Konkurs)

Książka „Python mniej poważnie”, nowość od wydawnictwa PWN, zaczyna się tam, gdzie kończą podręczniki dla początkujących, rozwijając istniejące, podstawowe koncepcje i wprowadzając nowe narzędzia, dzięki którym można samodzielnie kontynuować naukę. Podejście zastosowane przez autora, Lee Vaughana, opiera się na wykonywaniu zabawnych i edukacyjnych projektów, zamiast przerabiania pojęć, które z pewnością zna już każdy początkujący miłośnik Pythona. Lee Vaughan to programista, entuzjasta popkultury, pedagog i geolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w przemyśle naftowym. Będąc „adwokatem” nie-programistów, którzy wykorzystują programowanie w swojej pracy do rozwiązywania problemów w nauce i inżynierii oraz „zdeterminowanych niespecjalistów” – amatorów, napisał książkę, by pomóc wszystkim doskonalić swoje umiejętności w pisaniu w języku Python.

Podjęcie programistycznego wyzwania rzuconego przez autora, polega na samodzielnym odkrywaniu, uczeniu się oraz kodowaniu, co jest integralną częścią każdego z projektów. Jest to nieco odmienne podejście niż to prezentowane w typowych książkach o nauce kodowania, gdzie przykłady są dość trywialne, nudne i często się powtarzają. Aby było jeszcze ciekawiej, każdy projekt zawiera nieoczekiwane zwroty akcji, obejmujące wydarzenia historyczne, odniesienia do popkultury i aluzje literackie. Przykładowy kod jest prosty, przejrzysty i całkowicie dostępny, ale Lee Vaughan na każdym kroku zaleca, by samodzielnie pisać każdą jego linijkę, zamiast kopiować i wklejać gotowca. Podczas pisania można popełnić naprawdę wiele błędów, na których najlepiej uczy się podczas programowania. Tym samym książka koncentruje się mocno na prototypowaniu i eksploracji, po drodze omawiając przydatne skróty, wbudowane funkcje, pomocne techniki, biblioteki i moduły języka Python, takie jak: Tkinter, matplotlib, Cprofile, Pylint, Pygame, Pillow i Python-Docx. Dodatkowo na rozgrzewkę mamy do zrealizowania projekt, który przedstawia przewodniki po stylach Python PEP8 oraz PEP257 (i wiele innych) oraz moduły Pylint i pydocstyle, które analizują zgodność naszego kodu.

Każdy projekt rozpoczyna się od fazy planowania i zdefiniowania problemu lub celu, który będzie podstawą do dalszych decyzji projektowych. Właśnie planowanie i projektowanie to tematy, których większość początkujących programistów nie bierze pod uwagę, rzucając się od razu do pisania kodu, tym bardziej jest to świetne wprowadzenie, które autor bardzo przejrzyście przedstawił na początku książki. W trudniejszych momentach Lee Vaughan stara się trochę podpowiadać czytelnikowi, rzucając koło ratunkowe w postaci przydatnych linków, odwołań do źródeł informacji, podkreślając jednak, że podczas samodzielnego programowania, nic nie zastąpi wyszukiwarki internetowej. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem, materiałami dodatkowymi oraz przynajmniej jednym ćwiczeniem lub trudniejszym projektem.

Dzięki licznym wyzwaniom, opracowywaniu strategii, planowaniu, samodzielnemu kodowaniu i debugowaniu udoskonalicie umiejętność rozwiązywania problemów i stworzycie masę świetnych programów, między innymi: dekodowanie i kodowanie szyfrów, użycie algorytmów genetycznych zainspirowanych ewolucją Darwina, do wyhodowania rasy superszczurów, pisanie wierszy za pomocą analizy łańcucha Markowa, symulacja finansowa planująca bezpieczną emeryturę, mapowanie Marsa, modelowanie Drogi Mlecznej i wiele, wiele więcej. Jeśli poprzez programowanie chcecie przeprowadzać ciekawe eksperymenty, testować teorie, pobudzić wyobraźnię, nauczyć się czegoś nowego lub po prostu świetnie się bawić, to książka „Python mniej poważnie” jest właśnie dla Was.

Wydawnictwo: PWN (2020)

KONKURS (zakończony!)

Wspólnie z Wydawnictwem PWN zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są 2 egzemplarze książki “Python mniej poważnie”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak brzmi tytuł powieści fantasy, którą Lee Vaughan wydał pod pseudonimem Robert von Engman?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do 12 maja br. Książki trafią do 5 i 10 osoby, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Zapraszamy do śledzenia nas również na Facebooku oraz Instagramie!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, it.pwn, konkursy, programowanie, Programowanie na wesoło, Python, recenzja, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*