10. PIXEL HEAVEN 2022 GAMES FESTIVAL & MORE

10. edycja Pixel Heaven Games Festival & More to największe w Polsce i jedno z kluczowych w Europie corocznych wydarzeń dedykowanych branży gamedev, na które składają się m.in. konferencja Pixel Connect, wystawa niezależnych twórców gier Pixel Expo oraz konkurs Pixel Awards Europe. To także unikalna otoczka, gdzie doskonale odnajdują się gracze i osoby, które pamiętają czasy pierwszych komputerów 8/16 bit, miłośnicy komiksów, gier planszowych i klimatów retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Festiwal Gier Pixel Heaven 2022 odbędzie się w weekend 10 – 12 czerwca 2022 w postindustrialnych przestrzeniach SOHO Warszawa przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.. Z okazji jubileuszu organizator przygotował szereg atrakcji towarzyszących Festiwalowi oraz zaprosił gości specjalnych.

Jednym z nich jest Éric Chahi, przedstawiciel absolutnego światowego topu wśród twórców gier wideo w całej ich historii. Zasłynął przede wszystkim samodzielnym stworzeniem gry Another World. Tytuł, który ukazał się na Amidze w roku 1991 był nowatorski w wielu aspektach. Ikoniczne intro, sama rozgrywka i zakończenie tworzą spójną historię, wektorowa grafika została wykonana przy wykorzystaniu techniki rotoskopowania, bohater pozbawiony był paska życia czy energii, nie było licznika punktów, a w przygodzie towarzyszyła mu postać kierowana przez komputer.

Dzieło Érica wyróżniało się charakterystyczną wizją artystyczną, oryginalną fabułą i użyciem filmowych przerywników. Dziś Another World plasowany jest wśród arcydzieł sztuki interaktywnej. Jako pewną ciekawostkę warto nadmienić, że tytuł w wersji na Amigę zajmował dwie dyskietki 880 kB, co stanowi nieco więcej niż 1,5 megabajta pamięci. To mniej niż współczesne ikonki aplikacji wielkości paznokcia na ekranach smartfonów…

Éric Chahi jest zadeklarowanym twórcą niezależnym, który uważa, że różnicę w produkcji gry może zrobić oryginalny pomysł czy niesztampowe podejście to procesu twórczego. W sobotę 11 czerwca na scenie głównej Festiwalu odbędzie się rozmowa z gościem specjalnym na temat całej jego kariery. Éric jest nadal aktywnym twórcą, obecnie zarządza studiem Pixel Reef, którego najnowszą grą jest Paper Beast. Zachęcamy do przygotowania własnych pytań i zabrania gier, książek czy czasopism związanych z jego twórczością – będzie to doskonały pretekst do krótkiej rozmowy czy zdobycia autografu z dedykacją.

Tradycyjnie Festiwal Pixel Heaven to święto niezależnych twórców gier wideo z całej Europy. Poza wystawą gier odbędzie się coroczny konkurs Pixel Awards Europe 2022. Studia nominowana do nagrody otrzymają własne stoiska do prezentacji produkcji. Kto wie, być może uwagi przekazane twórcom przez Érica pomogą narodzić się kolejnej przełomowej niezależnej produkcji.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz bilety dostępne są na stronie www.pixelheavenfest.com

Festiwal jest organizowany przez wydawcę magazynów Pixel oraz PSX Extreme oraz serwisu www.pixelpost.pl.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii historia informatyki, konferencje IT, Pixel Heaven Festival i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*