Praktyczny SQL Opowiadanie historii przez dane. Przewodnik dla początkujących – Anthony DeBarros PWN + KONKURS

SQL (Structured Query Language) to potężny język zapytań, umożliwiający szybką i intuicyjną pracę z danymi, gdyż jego składnia jest prosta i łatwa do zastosowania. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu SQL można poradzić sobie z uporządkowaniem dużych baz danych oraz dowiedzieć się, jak są one ze sobą powiązane. Na rynku ukazał się właśnie nowy przewodnik “Praktyczny SQL. Opowiadanie historii przez dane”, z którego dowiecie się o wszystkich możliwościach tego języka, co z kolei pomoże usprawnić pracę w waszych projektach. Co więcej nauczycie się jak analizować duże zestawy danych na konkretnych przykładach, odkrywając interesujące historie ukryte w bazach danych.

Język SQL istnieje od dziesięcioleci, został opracowany w latach 70. przez badaczy w firmie IBM. W 1979 roku firma Oracle (wówczas Relational Software) jako pierwsza użyła języka zapytań w produkcie komercyjnym. Do dziś SQL jest najczęściej używanym językiem zapytań na świecie i występuje w wielu wariantach, które są najczęściej powiązane z konkretnymi systemami baz danych. Co więcej, SQL jest świetnym dodatkiem do języków programowania: R czy Pythona oraz pomaga w dalszej analizie danych, dlatego jego znajomość jest tak bardzo przydatna podczas tworzenia projektu informatycznego.
“Praktyczny SQL” jest przeznaczony głównie dla osób, które na co dzień mają jakąś styczność z danymi i chcą jeszcze lepiej nimi manipulować, ale ja polecam książkę również każdemu początkującemu programiście, gdyż szybko zauważycie, jak niezbędna okaże się znajomość języka zapytań, tym bardziej przy tworzeniu aplikacji online – bazy danych są ważnym elementem wielu popularnych frameworków webowych.

Rozdziały w przewodniku mogą być przerabiane niezależnie, jednak sam autor podkreśla, że warto zapoznawać się z nimi w podanej przez niego kolejności. Podczas nauki wykorzystywane będą dwa podstawowe narzędzia: bazodanowy system PostgreSQL oraz interfejs pgAdmin. Dowiecie się czym jest SQL i po co go używać. Stworzycie swoją pierwszą bazę danych i tabelę, by następnie eksplorować dane za pomocą podstawowej składni SELECT. Będziecie sortować, filtrować, łączyć operatory, importować i eksportować dane. Nauczycie się podstaw matematyki i statystyki w SQL oraz dobrych praktyk w projektowaniu tabel… To tylko kilka przykładów na to co znajdziecie w książce, która z każdym rozdziałem przechodzi do coraz bardziej zaawansowanych zagadnień, technik zapytań czy analiz danych. Ćwiczenia, przykładowe dane i skrypty z każdego rozdziału, pomogą w nauce wszystkich narzędzi również osobom, które jeszcze nigdy nie programowały. Instalacja potrzebnych środowisk jest niezwykle łatwa i pracować można zarówno na systemie Windows, macOS oraz Linux. Ale uwaga – książka jest prawie 400-stronicowym kursem SQL, więc trzeba uzbroić się w czas, motywację i skrupulatność.

Osoby chcące podjąć wyzwanie zapraszam na stronę http://bit.ly/PraktycznySQL oraz do wzięcia udziału w konkursie, który przygotowaliśmy dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN – Sponsorowi 2 egzemplarzy podręcznika “Praktyczny SQL. Opowiadanie historii przez dane”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Kim z zawodu jest autor książki, Anthony DeBarros oraz w jakiej firmie aktualnie pracuje?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do czwartku, 8 listopada br. Książka trafi do 4 i 18 osoby, która prześle do nas poprawną odpowiedź.* Przy okazji będzie nam niezmiernie miło jeśli polubicie nasz profil na Facebooku!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursu.

Konkurs rozstrzygnięty!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN (2018)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii it.pwn, konkursy, programowanie, recenzja, SQL, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*