Andrea Gonzales, Sophie Houser – Superkoderki CZARNA OWCA – recenzja

“Programowanie przypomina budowanie domu – na początku potrzebny jest projekt architektoniczny” – podkreślają dwie młode dziewczyny: Andrea Gonzales oraz Sophie Houser, autorki książki “Superkoderki”, która  została okrzyknięta na świecie idealną lekturą dla wszystkich początkujących programistek (i nie tylko!). Nastolatki mają już za sobą niejeden projekt, ale ten konkretny, zrealizowany cztery lata temu podczas letnich warsztatów w organizacji Girls Who Code, wyznaczył bieg i całkowicie zmienił ich życie. “Superkoderki” to literacki debiut dwóch całkowicie odmiennych amerykańskich dziewczyn, które połączyła pasja do programowania. O swoim imponującym sukcesie piszą entuzjastycznie, z humorem i przede wszystkim z niezwykłą szczerością.

Podczas 7-tygodniowego kursu połączyły siły i stworzyły grę Tampon Run, poruszającą problem “menstruacyjnego tabu”, która ekspresowo rozeszła się po Internecie, docierając do ponad pół miliona użytkowników poprzez stronę internetową i aplikację mobilną. Podczas szalonego tournee po Stanach Zjednoczonych miały okazję nie tylko motywować inne dziewczyny do działania, ale również poruszać problem nierówności płci w branży technologicznej. Spisanie swojej relacji jest dla mnie strzałem w dziesiątkę, bo dzięki tej książce docierają teraz do nastolatków na całym świecie i chwała im za to!

“Superkoderki” to nie tylko opowieść o sukcesie, ale również ukierunkowane na technologię wzmocnienie i wsparcie dla wszystkich, którzy wątpią w swoje umiejętności programistyczne lub poddali się na jakimś etapie zmagań z kodem. To przewodnik po nauce programowania i po branży technologicznej, który świetnie obrazuje jak wygląda świat IT, szczególnie osobom, które nie są jeszcze z nim związane zawodowo. Andrea i Sophie opowiadają nie tylko o walce z osobistymi trudnościami, ale również o rywalizacji ze studentami, stażu zarówno w start-upach, jak i firmach z ogromnym kapitałem, i przede wszystkim promowaniu i adaptowaniu własnego produktu. Ich inteligencja, odwaga, kreatywność i powaga wyznaczonego celu, potrafią naprawdę zainspirować i czuć w tym wszystkim, że nie jest to kolejny ziszczony amerykański sen, ale coś prawdziwego, zbudowanego na mocnych fundamentach motywacji i poświęcenia. Ich projekty są przedstawione w tak optymistyczny i przyjazny sposób, że nawet osoby bardziej zaawansowane technologicznie nie będą się nudzić.

Książka zawiera również rozdział “Wprowadzenie do kodowania”, w którym dziewczyny przechodzą do praktyki i przedstawiają krok po kroku jak napisać swój pierwszy program, różne triki w Pythonie, podstawowe pojęcia, definicje i przykładowy kod, który można na początku wykorzystać do pierwszych ćwiczeń. Jest też sporo dodatkowych zadań, z którymi warto się zmierzyć i poczuć to, co Andrea i Sophie podczas swoich pierwszych potyczek z programowaniem. Bardzo ważny jest również przekaz, który płynie z tej opowieści: budowanie zespołu, w którym można się czuć bezpiecznie i komfortowo. Z jednej strony widzimy Sophie, która walczy ze swoimi lękami przed publicznymi wystąpieniami, zmaga z niedziałającym kodem i szuka rozwiązań. Z drugiej Andy, która musi nauczyć się pracy w grupie, dostosować do koleżanek  z zespołu, co jest dla niej całkowicie nowym doświadczeniem podczas programowania. Dziewczyny ujawniają nie tylko to, czego się nauczyły o możliwościach w nauce i technologii, ale także prawdziwą wartość odkrywania własnej kreatywności, która jest pierwszym krokiem do sukcesu.

“Superkoderki” to niesamowita opowieść dla dziewczyn, kobiet, matek i babć. Oczywiście do lektury zachęcam również facetów, którzy chcą się przekonać, jak twórcze jest programowanie, i że dziewczyny również świetnie dają sobie w tym radę! 🙂 To zabawna i jednocześnie ważna książka, która pokazuje, że nauka kodowania podczas walki z piętnem społecznym to naprawdę trudne zadanie, ale możliwe do zrealizowania. A przy tym Andrea i Sophie osiągnęły idealną równowagę pomiędzy technicznymi detalami a opowiadaniem swojej historii.

Wydawnictwo: Czarna Owca (2018)
https://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_mlodziezy/superkoderki,p474477208

Zagrajcie w grę Tampon Run http://tamponrun.com/
Poznajcie bliżej Autorki https://www.girlcodethebook.com/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, Girls Who Code, recenzja, Wydawnictwo Czarna Owca i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*