20 prostych projektów Raspberry Pi – Rui Santos, Sara Santos PWN Recenzja + Konkurs

19 milionów sztuk – taką sprzedaż osiągnął w marcu 2018 roku mały komputer jednopłytkowy SBC – Raspberry Pi. Premiera, opracowanej w Wielkiej Brytanii przez Raspberry Pi Foundation, platformy miała miejsce na początku 2012 roku. Fundacja postawiła sobie za główny cel promowanie nauczania podstaw informatyki w szkołach i krajach rozwijających się, ale pomysł odniósł o wiele szerszy sukces, jakiego nikt się nie spodziewał. W lutym tego roku został otwarty pierwszy stacjonarny sklep Raspberry Pi w Cambridge, w którym firma sprzedaje swoje flagowe modele urządzenia, akcesoria i gadżety, ale również wykorzystuje jako wizytówkę dla wielu ciekawych przykładów. Świetnych projektów bazujących na RPI jest naprawdę mnóstwo i nie trzeba jechać specjalnie do Anglii, by się o tym przekonać. W książce “20 prostych projektów Raspberry Pi”, wydanej w języku polskim przez Wydawnictwo PWN, znajdziecie różnorodne i praktyczne pomysły na wykorzystanie Raspberry Pi, które nadają się idealnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z urządzeniem.

Projekty w książce zostały opracowane w taki sposób, by mogły sobie z nimi poradzić nawet te osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z Raspberry Pi, programowaniem i obwodami elektrycznymi. Oczywiście niezbędne są podstawowe umiejętności oraz wcześniejsze rozeznanie i przygotowanie środowiska pracy. By w pełni korzystać z przewodnika, wymagana jest wersja Raspberry Pi 2 lub 3 oraz trochę dodatkowego wyposażenia i komponentów. Książka krok po kroku przygotowuje do pracy, omawiając kluczowe kwestie oraz konfiguracje w Elementarzu. Wszystko opisane jest w bardzo prosty i szczegółowy sposób, dzięki czemu można naprawdę szybko przystąpić do konstruowania prawdziwych elektronicznych gadżetów. Po przerobieniu instruktażu, w którym omówione jest również czym jest samo urządzenie RPI, jakie modele są dostępne (na rok 2018, gdy książka została oryginalnie wydana – obecnie najnowsza wersja to Raspberry Pi 4 Model B z czerwca tego roku), ale również podstawy Linuxa, Pythona (książka korzysta z Pythona 3) i Scratcha, które są niezbędne do realizacji wszystkich projektów.


Programy są podzielone na kilka kategorii i wyjaśnione za pomocą kolorowych wizualizacji, schematów obwodów i prostych instrukcji. Podany jest również kompletny kod, ale jednak trzeba w nim trochę pogrzebać i fajnie można go rozbudowywać o kolejne pomysły. Do wyboru są projekty o różnym stopniu zaawansowania. Na początek coś prostego, jak zabawa z diodami LED, które za pomocą prostego skryptu w Pythonie, podłączone do Pi zaczną migać. Po zgłębieniu podstaw, można przejść do bardziej skomplikowanych projektów, jak cyfrowy zestaw perkusyjny, gra Pong, robot kontrolowany przez WiFi, alarm antywłamaniowy, który wysyła powiadomienia e-mail, mini stacja pogodowa czy czujnik gazu i dymu.

Niezależnych pomysłów jest 20 i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Rozdziały w książce nie mają określonej kolejności, której trzeba się trzymać, tym samym można skupić się na dowolnym zadaniu. Ja zaczęłam od projektu z sensorem, który po wykryciu ruchu wysyła e-maila z ostrzeżeniem. Przy okazji pobawiłam się diodami LED, pisząc naprawdę proste skrypty. Najfajniejsze jest to, że można pracować indywidualnie, jak i włączyć do zabawy innych członków rodziny lub przyjaciół i podzielić między sobą zadania, by odnieść wspólny sukces. Tym samym książka “20 prostych projektów Raspberry Pi” jest odpowiednia dla wszystkich początkujących, zarówno dla dzieci, które chcą odkrywać świat nowych technologii i programowania, jak i dorosłych: hobbystów i konstruktorów, którzy dzięki Raspberry Pi będą mogli realizować swoje interaktywne projekty.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN (2019)

KONKURS (ZAKOŃCZONY)

Jeśli macie ochotę nauczyć się, jak budować i programować zabawne i praktyczne gadżety przy użyciu Raspberry Pi, wspólnie z Wydawnictwem PWN zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest egzemplarz książki “20 prostych projektów Raspberry Pi”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się popularna platforma dotycząca tworzenia projektów elektronicznych, którą prowadzą autorzy książki, Rui i Sara Santos?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do czwartku, 1 sierpnia br. Książka trafi do 8 osoby, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Przy okazji będzie nam niezmiernie miło jeśli polubicie nasz profil na Facebooku!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii ciekawe projekty DIY, dzieciaki do kodu, it.pwn, konkursy, programowanie, Python, Raspberry Pi, recenzja, Scratch, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*