Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci – HELION + KONKURS

Rozwijanie u dzieci pasji do programowania i zainteresowania nowymi technologiami nie zawsze jest proste i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Coraz częściej można zauważyć, że już w pierwszych klasach podstawówki dzieci mają własnego smartfona, konsolę do gier, tablet i oczywiście kontakt z komputerem, zarówno w szkole na lekcjach informatyki, jak i w domu. Wielu dorosłych z przerażeniem obserwuje, jak świetnie dzieci radzą sobie z cudami techniki, często nie zdając sobie sprawy, że technologia i kontakt z elektroniką mają istotny wpływ na ich rozwój i dają niesamowite możliwości. Styczność najmłodszych użytkowników z gadżetami nie może się jednak ograniczać do bezmyślnego klepania w klawiaturę, gier i portali społecznościowych. Niezbędne jest tu wsparcie dorosłego przewodnika po cyfrowym świecie, który wytłumaczy każdy problem i zachęci do zmierzenia się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z informatyką. Z pomocą ruszają autorzy komiksu edukacyjnego o technologiach dla dzieci – “Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Artur Kurasiński, pomysłodawca głównej bohaterki, tytułowej Róży oraz jej rodziny, od 16 lat miłośnik nowych technologii, na co dzień zajmuje się startupami i innowacjami. Z kolei Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz oraz Piotr Pełka to założyciele lub współtwórcy szkoły Giganci Programowania, która kształci właśnie młodych ludzi zainteresowanych nowymi technologiami i programowaniem. Za oprawę graficzną książki odpowiedzialna jest Nikola Kucharska, znana ilustratorka i autorka książek, zajmująca się również ilustrowaniem gier planszowych oraz projektowaniem i tworzeniem komiksów.

Ogromnie ważnym powodem, dla którego również powstał ten kolorowy przewodnik, jest świadomość autorów, że potrzeba jak najwięcej kobiet, zajmujących się programowaniem i wynalazkami. Właśnie dlatego nieprzypadkowo główną bohaterką komiksu jest dziewczynka, która razem z tatą programistą i mamą pracownikiem naukowym, będzie programować w Scratchu. Nareszcie na rynku zaczynają pojawiać się książki o programowaniu napisane przez mężczyzn, w których kobiety są techniczne, a ich rola w rozwoju technologicznym dzieci jest tak samo ważna jak ich mężów. To właśnie mama Róży pierwsza wpada na pomysł, by napisać własną grę komputerową i wspólnie z córką tworzy prosty projekt i algorytm, tym samym wyjaśniając jej masę ciekawych zagadnień i rozbudzając zainteresowanie programowaniem.

Do każdego komiksu autorzy przygotowali grę w Scratchu (w sumie 10 programów), w której pojawiają się bohaterowie i przedmioty z komiksu. W książce znajdziecie opisy, jak programować, a także link do wszystkich potrzebnych grafik, aczkolwiek można oczywiście narysować je samodzielnie lub tworzyć własne gry przy użyciu grafik z książki. Ponadto jest to świetny przewodnik po najważniejszych zagadnieniach związanych z technologią, wyjaśniający między innymi jak mądrze poruszać się po serwisach społecznościowych, dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci czy jak radzić sobie z presją rówieśników, jeśli chodzi o posiadanie najnowszych gadżetów. Najmłodsi dowiedzą się również nieco o układach scalonych, sztucznej inteligencji, samochodach autonomicznych oraz jak działa internet i w co warto grać. Róża nie tylko musi zmierzać się z wyzwaniami technologicznymi, ale również ze stereotypami, na szczęście z pomocą zawsze ruszają jej mądrzy rodzice. Jak tytuł sam wskazuje, jest to komiks edukacyjny dla dzieci – dla wszystkich, nie tylko dla dziewczynek, więc śmiało podsuwajcie go również chłopakom.

Wydawnictwo: Helion (2019)

KONKURS (ZAKOŃCZONY)

Macie ochotę wspólnie z Różą zaprogramować grę w Scratchu? Dzięki Wydawnictwu Helion mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania są 2 egzemplarze “Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak brzmi tytuł innego komiksu o programowaniu w Scratchu, o którym pisaliśmy w zeszłym roku?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do czwartku, 11 lipca br. Książka trafi do 2 i 12 osoby, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Przy okazji będzie nam niezmiernie miło jeśli polubicie nasz profil na Facebooku!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, Helion, komiks, konkursy, recenzja, Scratch i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*